avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Suntem divortati dar fostul sot continua sa ma bata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Suntem divortati dar fostul sot continua sa ma bata

Buna ziua.am divortat dar locuiesc tot in aceeasi casa cu fostul sot ,prin hotararare judecatoreasca am o camera si baie spre folosinta pana la partajarea bunurilor .el continua sa ma bata si imi spune ca nu am dreptul an aceasta casa ..(fiind pe numele la amandoi ) am sunat la politie dar nu au vrut sa vina cand el ma batut.va rog frumos sa.mi spuneti ce as mai putea face
Dupa parerea mea puteti cere ordin de protectie.
Copilul poate ramane in casa daca nu are conditii unde sa locuiasca cu el.
Este insa o situatie complicata...
Andra ionescu a scris:

Buna ziua.am divortat dar locuiesc tot in aceeasi casa cu fostul sot ,prin hotararare judecatoreasca am o camera si baie spre folosinta pana la partajarea bunurilor .el continua sa ma bata si imi spune ca nu am dreptul an aceasta casa ..(fiind pe numele la amandoi ) am sunat la politie dar nu au vrut sa vina cand el ma batut.va rog frumos sa.mi spuneti ce as mai putea face


cand se mai intampla ,

filmatil , chemati un martor daca este cineva prin apropiere , sunati la 112 cand se intampla .

eventual sunati la salvare , este posibil sa fie nebun omul si atunci va sta la fara clanta .

Ideea dvs. este de principiu buna dar nu are cum sa tina in mana telefonul si sa filmeze cand este batuta.Cel mult sa monteze camere ascunse in apartament.

Daca persoana a fost agresata politia era obligata sa se deplaseze la fata locului si sa vada ce s-a intamplat.
In acest caz se poate sustine ca politia si-a incalcat obligatia.
Ati incercat si o solutie de impacare? Este o situatie atat de grava? Nu e normal sa fiti agresata, insa sotul dv. si dv. de ce nu incercati sa vedeti interesul superior al copilului? Daca credeti ca sunteti de vina sau nu...conteaza mai putin, insa cautati sa parasiti domiciliul conjugal in aceste conditii. Apoi, vedeti dv. ce faceti. Si sfaturile de mai sus va pot ajuta.
Solutie de impacare nu mai exista .el si.a gasit pe cineva si acum tot ce vrea este sa plec de aici.....am incercat sa vb cu el sa nu mai faca scandal macar pt copil dar fara niciun rezultat...iar politia in loc sa ma ajute ma jicnit cand am sunat la ei
Am uitat sa mai spun ...politia a trecut imediat dupa scandal pe strada iar eu fiind afara le.am facut semn si nu au vrut sa opreasca ..cand iam sunat rasp lor a fost..ca mergeau la alt caz mai urgent decat al nostru....asta este romania noastra...
Ultima modificare: Marți, 28 Martie 2017
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Divorț, custodie comuna, domiciliu copiilor la mama și în ... Octavia79 Octavia79 Divorț, custodie comuna, domiciliu copiilor la mama și în întretienere la mama. Fostul sot nu are program de vizita și este șofer internațional. Vine ... (vezi toată discuția)
Divortati dar locuim impreuna aura19731991 aura19731991 buna ziua.sint divortata .locuiesc cu fostul sot in apartament .am montata in bucatarie o camera video.fostul meu sot vrea sa o sparga.ma tot ameninta ca o ... (vezi toată discuția)
Violenta psihologica și autoritate părintească exclusiva Ana Ciodar Ana Ciodar Bună dimineața! Am și eu o întrebare 2 în 1: Prima legata de abuzul psihologic în relația cu partenerul. Când nu ne înțelegem sau când nu ii ... (vezi toată discuția)