Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Incheiere sau Sentinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Incheiere sau Sentinta

Hotararea data de judecatorul de camera preliminara in baza art. 341, alin. 6 - Cod Pr. pen. este Incheiere penala sau Sentinta penala?
Just-drept, utilizator

De 3 x, acelasi rezultat = inadmisibliă.

Acum e randul d-stra sa ne spuneti, cum se ataca o incheiere penala eronata data de un judecator de camera preliminara?

Adica daca observam ca judecatorul de camera preliminara nu a motivat in drept conf. art. 100, alin. 2 cpp si art. 403, alin. 1, lit c), d) cpp, care este calea de atac impotriva acestei hotarari penală nedreapta?

Nu evitati intrebarea! Atat eu si altii urmarim cu interes raspunsul d-stra.
Deci contestatia in anualre impotriva unei hotarari a judecatorului de camera preliminara este inadmisibila.
Si atunci care este procedura de atac?

In art. 21 din C.R. spune asa:

(1) Orice persoană se poate adresa justiţiei pentru apărarea drepturilor, a libertăţilor şi a intereselor sale legitime.
(2) Nici o lege nu poate îngrădi exercitarea acestui drept.
(3) Părţile au dreptul la un proces echitabil şi la soluţionarea cauzelor într-un termen rezonabil.

Intrebari:
1) Cum ma pot adresa justitiei impotriva unei incheieri penală motivata gresita si necorespunzator cu realitatea de catre judecatorul de camera preliminara?
2) Daca C.R imi garanteaza ca nici o lege nu imi poate ingradi accesul la exercitarea unui drept procesual, de ce caile de atac impotriva incheierii penala ale jud. de camera preliminara este inadmisibila?
3) Daca contestatia in anulare indreptata impotriva hotararii penale a judecatorului de camera preliminara este inadmisibila, cum au partile dreptul la un proces echitabil?
Just-drept a scris:

Deci contestatia in anualre impotriva unei hotarari a judecatorului de camera preliminara este inadmisibila.
Si atunci care este procedura de atac?

In art. 21 din C.R. spune asa:

(3) Părţile au dreptul la un proces echitabil şi la soluţionarea cauzelor într-un termen rezonabil.

3) Daca contestatia in anulare indreptata impotriva hotararii penale a judecatorului de camera preliminara este inadmisibila, cum au partile dreptul la un proces echitabil?

Buna intrebare ai pus @Just-drept, si eu ma gandesc mereu care ar fi calea de atac a unei hotarari penibile data de judecatorul de camera preliminara. La aceasta intrebare ne va raspunde domnul avocat Patrascu, l-am rugat deja sa imi raspunda.

Dupa mine, un proces echitabil este atunci cand judecatorul de camera preliminara motiveaza in drept hotararea conf. art. 100, alin. 2 cpp si art. 403, alin. 1, lit c), d) cpp. Daca nu o motiveaza, atunci este nula conf. art. 280 - 282 cpp, caci orice act fie el si hotarare judecatoreasca, daca nu este conform realitatii, atunci actul este lovit de nulitate.
_Alin_, utilizator
In primul rand, v-am spus opinia mea, in sensul ca incheierile judecatorului de camera preliminara dispuse conf. art. 341. alin. 8 c.p.p. nu pot face obiectul unei contestații în anulare, deoarece toate cazurile expres și limitativ prevăzute de art. 426 Cod de procedură penală vizează deciziile pronunțate de instanța de apel(conf. ultimelor modif.ale c.p.p. aduse prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 18/2016) Or, în cazul plângerilor împotriva soluției procurorului, hotărârea rămâne definitivă în fața judecătorului de cameră preliminară de la instanța căreia i-ar reveni competența să soluționeze cauza în fond.
Este adevarat ca practica nu este chiar unitara si am vazut situatii in trecut in care au fost admise astfel de cereri, cu alte cuvinte, se poate incerca.
Ce ar trebui sa intelegeti dvs:
Contestația în anulare este o cale extraordinară de atac ce poate fi exercitată în cazurile strict și limitativ prevăzute de lege, în scopul anulării unei hotărâri definitive pronunțate cu încălcarea normelor procesual penale. Contestația în anulare este o cale de atac de retractare, instanța care a pronunțat hotărârea cu încălcarea legii anulând hotărârea în scopul înlăturării erorilor de procedură în legătură cu exercitarea drepturilor procesuale ale părților și ale persoanei vătămate ori celor referitoare la instanța de judecată.
Daca dvs invocati pe cale contestatiei in anulare aceleasi motive pe care le-ati invocat cu ocazia plangerii impotriva solutiei, ce sanse sperati sa aveti?
Nu confundati caile extraordinare de atac cu apelul!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
patrascu razvan a scris:

Contestația în anulare este o cale extraordinară de atac ce poate fi exercitată în cazurile strict și limitativ prevăzute de lege, în scopul anulării unei hotărâri definitive pronunțate cu încălcarea normelor procesual penale. Contestația în anulare este o cale de atac de retractare, instanța care a pronunțat hotărârea cu încălcarea legii anulând hotărârea în scopul înlăturării erorilor de procedură în legătură cu exercitarea drepturilor procesuale ale părților și ale persoanei vătămate ori celor referitoare la instanța de judecată.
Daca dvs invocati pe cale contestatiei in anulare aceleasi motive pe care le-ati invocat cu ocazia plangerii impotriva solutiei, ce sanse sperati sa aveti?
Nu confundati caile extraordinare de atac cu apelul!

=D>
1) Deci considerati ca contestația în anulare care este o cale extraordinară de atac în scopul anulării unei hotărâri definitive pronunțate cu încălcarea normelor procesual penale, se poate introduce contestatie in anulare si impotriva unei incheieri data de judecatorul de camera preliminara, care prin hotararea definitiva ce a pronuntat-o, se constată că s-a incalcat normele procesuale penale?

2) Considerati ca daca in hotararea data de judecatorul de camera preliminara exista erori de procedura, erori ce pot fi indreptate, se poate face contestatie in anulare conf. art. 426 (d) CPP raportat la art. 64, (1), f) din CPP?

patrascu razvan a scris:

Daca dvs invocati pe cale contestatiei in anulare aceleasi motive pe care le-ati invocat cu ocazia plangerii impotriva solutiei, ce sanse sperati sa aveti?
Nu confundati caile extraordinare de atac cu apelul!

Repet cazul nr. 2.

Cazul nr. 2.

Un hot patrunde in casa mea si imi fura cateva lucruri. Procurorii propun neinceperea urmaririi penale pentru faptul ca lucrurile furate de hot au fost lucruri mici de valoare si mi-au fost inapoiate.
Mie personal nu imi convine ce au motivat in ordonanta procurorii, asa ca fac plangere la judecatorul de camera preliminara, plangere pentru infractiunea de violare de domiciliu (art. 224 cp) si infractiunea de furt calificat (art. 228-229 cp).
Judecatorul de camera preliminara, imi admite plangerea, desfinteaza ordonantele procurorilor, si trimite cauza la parchet pentru inceperea urm. penale fata de hot pentru infractiunea de furt (art. 228-229 cp).

Deci in plangere, daca partea invoca motivele de admitere pentru violare de domiciliu si pentru furt calificat, daca judecatorul de camera preliminara omite din greseala sa mentioneze inceperea urm. penale pentru infr. de violare de domiciliu, si a dispus urm. penala doar ptr. furt calificat, partea nu are dreptul sa faca contestatie in anulare pentru aceleasi motive pentru care judecatorul nu a motivat?

Asta este, atat timp cat in plangere partea invoca motive pentru care solicita admiterea plangerii, daca judecatorul din pura eroare sau neglijenta nu a motivat in drept motivul de ce nu s-a dispus inceperea urm. penale si ptr infr. de Violare de domiciliu, ci doar pentru furt calificat, atunci eu nu vad de ce nu se poate admite contestatia in anulare si se respinge ca inadmisibila.

Totusi, va reamintesc ca v-am intrebat ce cale de atac ati exercita d-stra impotriva unei incheieri penale definitiva data de judecatorul de camera preliminara. Argumentati cu texte de lege, caci daca contestatie in anulare conf. art. 426 (d) CPP coroborat cu art. 64, (1), f) din CPP este inadmisibila, atunci in temeiul caror articole de lege ar fi admisibila contestatia in anulare impotriva incheierii penale data de jud. de camera preliminara conf. art. 341, alin. 6 CPP?