avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... conducere fara permis ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

conducere fara permis ...

Buna ziua , conduceam autoturismul personal pe un drum necirculat(fost industrial ) unde am fost oprit de o patrula de la rutiera . Am recunoscut ca nu am permis si au intocmit la fata locului procesele verbale . Am terminat sc de soferi , am trecut ex toretic iar cel practic urma sa l am luna viitoare . Doresc sa stiu la ce sa ma astept mai departe ..
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 21:10, 19 Februarie 2024
Inseamna ca ma pricep la ghicit varsta!:)
Daca spuneti ca sotia a "marturisit" si nu ca a "declarat" ma gandesc ca era vreun schit pe drumul ala necirculat sau ca vreunul dintre politisti era in alta uniforma. La marturisire trebuie sa spui numai adevarul plus ce nu stie si sotul!;)
Avocati se gasesc, nu trebuie sa cautati mult, mai repede gasiti o biserica, se apropie Pastele, aprindeti o lumanare si rugati-va la Doamne, Doamne sa scapati cu cazierul curat.
Sa ne mai tineti la curent cu evenimentul, sa vedem daca au functionat rugaciunile din Postul Pastelui.

Sigur , o sa incerc si varianta asta pana la altceva :))) . Multam
Instanta de judecata poate dispune amanarea aplicarii pedepsei, ca modalitate de individualizare judiciara.


Uzati de procedura simplificata a recunoasterii invinuirii, recunoscand fapta ce v-a fost imputata.


In procedura abreviata a recunoasterii invinuirii, instanta de judecata trebuie sa reduca pedeapsa prevazuta de lege cu 1/3 , daca discutam de pedeapsa inchisorii, in ipoteza in care este aplicata amenda penala, limitele prevazute de lege sunt reduse cu 1/ 4.


Instanta de judecata va avea in vedere conduita postinfractionala manifestata de dumneavoastra.

Asadar, in ipoteza in care ati avut o pozitie care denota sinceritate, aceasta imprejurare va fi avuta in vedere la individualizarea pedepsei.


Cainta manifestata, regretul fata de incalcarea normelor penale sunt retinute la dozarea pedepsei.


Amanarea aplicarii pedepsei, in conformitate cu articolul 83 din CODUL PENAL, nu atrage interdictii sau decaderi ce rezulta din condamnare.

Va fi facuta o mentiune in cazierul judiciar , in acest sens, radierea intervenind in termen de doi ani, termen ce curge de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.


Pedepasa este efectiv amanata, existand , in termenul de supraveghere masuri dispuse in sarcina dumneavoastra, ori obligatii.


Din inscrisurile in circumstantiere rezulta profilul social al dumneavoastra, conduita in societate , in relatiile sociale si in relatiile profesionale.



Succes.
"Inscrisuri in circumstantiere" adica prezentati niste recomandari de la serviciu sau de la colsboratori, baiat bun, cuminte, niste evaluari favorabile, orice care sa stoarca o lacrima procurorului sau judecatorului.
Faceti si o marturisire la taica procurorul, acesta va concluziona ca nu sunteti un pericol. si veti primi o mushtruluiala si o IUP.
Multumesc mult pt sfaturi , o sa va tin la curent ..

Alte discuții în legătură

Conducere cu permis suspendat Gascoigne Gascoigne Salut! Am avut permisul suspendat pe 30 de zile pt depasire pe linie continua , m-am urcat la volan si am fost prins , zero alcool , acum am dosar penal . ... (vezi toată discuția)
Am fost prins conducând fără permis, având lângă mine soția gravidă, cu stare de rău, iar acum trebuie să mergem la poliție să dăm declarație. ce pot păți? A21zi A21zi Bună ziua.in martie am fost prins de poliția de frontera conducand fara permis,pe un drum intre doua sate.au făcut o constatare in care scrie ca soției ... (vezi toată discuția)
Conducerea unui autovehicul fara permis Ana_M9 Ana_M9 Buna ziua Am urmatoarea speta: 1. Inculapata denumita\"x\" in varsta de 24 de ani a condus un autovehicul-ul fara permis de conducere a unei prietene ... (vezi toată discuția)