Forum Discuţii diverse Psihologie judiciară Criminalitatea economico-financiara, inamicul nr. 1 al ...
Discuție deschisă în Psihologie judiciară

Criminalitatea economico-financiara, inamicul nr. 1 al oamenilor de afaceri

"Criminalitatea economico-financiara distorsioneaza mediul de afaceri prin atingerea grava adusa concurentei loiale si este intim asociata cu coruptia (...). Unul dintre dusmanii celor care doresc sa combata acest fenomen este mentalitatea ca fraierii sunt cei care platesc, iar smecherii reusesc sa gaseasca portite de scapare", a declarat presedintele Camerei de Comert si Industrie a Municipiului Bucuresti (CCIB), Stefan D. Popa, la deschiderea simpozionului privind combaterea ilegalitatilor economice.
Reprezentanti ai Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza", ai Serviciului pentru Combaterea Spalarii Banilor si oameni de afaceri au analizat, in urma cu 2 zile, modalitatile prin care se pot elimina matrapazlacurile care afecteaza mediul de afaceri. La simpozionul cu tema "Combaterea criminalitatii economico-financiare, prioritate pentru realizarea unui mediu de afaceri sanatos" s-a incercat gasirea unor modalitati de colaborare eficiente pentru impiedicarea ilegalitatilor. "Criminalitatea economico-financiara nu este un fenomen specific societatii romanesti, ci o consecinta nedorita a globalizarii economiei. Esentiala este identificarea marilor criminali, a celor care spala bani, utilizeaza firme-fantoma sau recurg la paradisuri fiscale pentru a eluda plata taxelor vamale. Responsabilitatea de combatere a fenomenului revine atat organismelor de stat, cat si mediului de afaceri, care trebuie sa se autoprotejeze", a declarat chestorul Costica Voicu, rectorul Academiei de Politie. Si Constantin Bolbosan, seful Serviciului pentru Combaterea Spalarii Banilor din cadrul Directiei de Combatere a Marii Criminalitati Economico-Financiare, a pus accentul tot pe firmele-fantoma care ridica mari probleme si prin care se fac importuri, cu marfa subevaluata. "In complicitate cu operatorii vamali sau cu functionarii publici reusesc sa spele sume imense de bani. Datorita legislatiei mult prea permisive, retelele specializate retrag zilnic din bancile bucurestene milioane de dolari cash, pentru a fi folositi, chipurile, la achizitia de produse agricole sau animale. Majoritatea acestor firme provin din domeniul constructiilor, publicitatii, comertului, al televiziunii si comunicatiilor prin cablu", a mentionat Bolbosan.

Boerica, as in restituiri ilegale de TVA

Si restituirea TVA-ului, care face obiectul unor inginerii financiare paguboase pentru statul roman (Genica Boerica, care a reusit in opt luni sa recupereze ilicit TVA in valoare de 66 milioane USD) ca si achizitiile publice, documentele cu regim special, folosirea instrumentelor de plata false sau cesionarea fictiva a partilor sociale, au fost amintite la simpozion.
"Fara un climat onest si sigur, noi nu putem face afacerile care creeaza locuri de munca si aduc bogatie intregii societati. Comerciantii au ca suprema valoare credibilitatea, increderea intr-un partener cu care sa poti incheia contracte fara a te teme ca intri pe mana unui escroc (...)", a adaugat presedintele CCIB, Stefan D. Popa.
In interventia sa, prof. dr. Costica Voicu a mai spus ca este greu de cuantificat magnitudinea fenomenului de crima economico-financiara (...) mai ales "atunci cand te afli in fata a trei seturi de cifre: ale politiei, procuraturii si ale justitiei, cu diferente enorme intre ele. Romania se afla inca intr-o zona de mare instabilitate, nu datorita lipsei legislatiei sau a institutiilor abilitate, ci a lipsei de actiuni eficiente".

Perioada rambursarilor ilegale de TVA a trecut fiindca in prezent statul nu are bani nici de salarii!:D
Insa adancirea crizei determina oamenii de afaceri sa gaseasca metode prin care sa eludeze plata taxelor si impozitelor. Iar acest lucru este dovedit de scaderea drastica a incasarilor la administratiile financiare si la directiile de impozite si taxe locale! Este un fenomen normal !B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

Perioada rambursarilor ilegale de TVA a trecut fiindca in prezent statul nu are bani nici de salarii!:D
Insa adancirea crizei determina oamenii de afaceri sa gaseasca metode prin care sa eludeze plata taxelor si impozitelor. Iar acest lucru este dovedit de scaderea drastica a incasarilor la administratiile financiare si la directiile de impozite si taxe locale! Este un fenomen normal !B-)

xxxxxxx
Multumesc pentru raspunsul oferit !
=D>=D>=D>=D>=D>
La noi....(in zona)se raporteaza ca pe vremuri ....platile ** incasarilor la administratiile financiare si la directiile de impozite si taxe locale! **-la stirile locale sunt 100% achitate din primul trimestru al anului....in curs....
Realitatea...o cunosc doar cei care lucreaza in sistem.X-(
Aceaste administratii NU cunosc Normalitatea cu privire la plata creantelor....de catre debitori (persoane fizice in special):fight::fight:
Te someaza si te executa ..:magic:
...:((:((mai ceva ca "ceausescu"....:pentru taxele aferente -conform legii -)):)):))
"Metodele de eludare ale oamenilor de afaceri."..sunt ...asa cum sunt .. (abuzuri ori infractiuni clare-de miliarde uneori ..fata de stat ori fata de creditori)....insa nu-i executa nimeni...din contra...se acorda privilegii de toate soiurile care mai de care in raport de "relatiile sus-puse) ..se mai acorda si esalonari...atunci cand intervine o sesizare din partea unei parti vatamate ( daca nu e "inlaturata " de alti "mahari" mai "mari"..din societatea romaneasca).
Se admit toate tipurile de "caracatite "- cu firme multiple cu aceeasi activitate ,aceeasi asociati...aceeasi sigla...insa cu "artificii in denumire"pentru a nu putea fi verificate ori gasite prea usor.
Cui ii pasa de aceste "aranjamente"sub litera legii????;):sorry::stunned:
Nimanui....sigur...pentru ca fiecare are alte prioritati mereu....(cat mai personale -daca de poate...).
Ce sa-i faci....criza aceasta...te face sa te adaptezi la orice situatie....indiferent cat de neortodoxa este....#-o

Thank You !=D>=D>=D>=D>
Weekend minunat !:)
cu respect si consideratie,:)
rodica_post