Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Depunere numerar in banca sotie administrator
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Depunere numerar in banca sotie administrator

Buna ziua,
imi spuneti va rog ce parere aveti despre speta urmatoare: Sotia administratorului depune numerar in banca...in loc de administrator. Sotia nu figureaza in actul constitutiv al societatii si nici nu este angajata. S-ar putea sa avem probleme din asta?
Multumesc!
Trebuie să faceți un contract de împrumut în care se vor stipula: suma împrumutată, modalitatea și data de restituire a sumei /cu datele scadente în cazul în care restituirea sumei se va face eșalonat.
În contabilitatea firmei suma se va înregistra în creditori diverși-cont 462, cu analitic distinct.
Citiți și :
www.avocatnet.ro/content/art...

www.avocatnet.ro/content/for...
Dar nu este vorba despre imprumut asociat, ci depunere numerar din vazari, din casa. Numai ca s-a dus sotia administratorului sa depuna banii in banca.