Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Programul cu dreptul de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Programul cu dreptul de vizita

Bina ziua,as dori niste lamuriri pt un divort comun.inca nu am stabilit nimic,dar as dori sa fiu informata.
1. Cate vizite are dreptul un tata sa isi vada copilul in varsta de 5luni intr-o luna?Pt cate ore pe zi are voie sa steie cu copilul?
2.Unde va avea loc vizitele?Se poate sa stabilesc eu unde vreau de ex.sa fie intr-un loc amenajat ales de mine?
3.Se poate sa aleg eu in orice zi si la ce ora vreau eu?
4.Are dreptul sa ia la el acasa fiind prea mic si inca este alaptat?
5.Pot sa fiu prezent in timpul vizitei?
6.Are dreptul tatal sa isi aduca toata familia sa ii cunoasca copilul?Sau pot sa hotarasc ca doar tatal are voie sa isi vada copilul fara neamuri(bunici de ex)?
7.Cum se procedeaza corect cu anuntul vizitei?Adica cu cat timp inainte ar trebui sa ma anunte cand vrea isi vada copilul sau sa anuleze ca sa nu stau eu degeaba dupa el...
Observ ca v-ati angajat ca "avocata" (in mai toate postarile) a saracilor tatici.
"nu este un tata responsabil,vorbeste vulgar,ameninta,abia s-a interesat de copil ,fiind mai important alte lucruri decat copilul,nu s-a implicat deloc in sarcini,si mai are o problema grava,are o boala contagioasa. " De aici v-a rezultat ca este speriat de postura noua de tatic? Omul nu a stat mai mult de 15 min. pe zi cu propriul copil, nefiind impiedicat de nimeni in aceasta privinta. Alegerea a fost a dansului. Si in aceasta situatie saraca mama ce sa faca: sa astepte pana cand plapandului tatic nu o sa ii mai fie "frica"? Cautam scuze acolo unde faptele sunt evident descrise. Juridic, doamna a privim sfaturile care se aplica situatiei sale actuale. Restul, e deja SF..
Sigur-sigur n-a fost impiedicat de nimeni? Ati fost de fata? Nu de alta, dar din textul pe care l-ati citat dvs reiese contrariul. Iar din primul mesaj al subiectului e destul de clar ca a fost impiedicat (motivat sau nu).
Ia cititi din nou:
Corina 381 a scris:

1. Cate vizite are dreptul un tata sa isi vada copilul in varsta de 5luni intr-o luna?Pt cate ore pe zi are voie sa steie cu copilul?
2.Unde va avea loc vizitele?Se poate sa stabilesc eu unde vreau de ex.sa fie intr-un loc amenajat ales de mine?
3.Se poate sa aleg eu in orice zi si la ce ora vreau eu?
4.Are dreptul sa ia la el acasa fiind prea mic si inca este alaptat?
5.Pot sa fiu prezent in timpul vizitei?
6.Are dreptul tatal sa isi aduca toata familia sa ii cunoasca copilul?Sau pot sa hotarasc ca doar tatal are voie sa isi vada copilul fara neamuri(bunici de ex)?
7.Cum se procedeaza corect cu anuntul vizitei?Adica cu cat timp inainte ar trebui sa ma anunte cand vrea isi vada copilul sau sa anuleze ca sa nu stau eu degeaba dupa el...

Eu am propus un alt punct de vedere, il acceptati sau nu - alegerea dvs.
mirebire, utilizator