avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CAR suma depusa, suma restituita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CAR suma depusa, suma restituita

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti pentru urmatoarea situatie:
Un pensinar a cotaizat multi ani la CAR. Nu a imprumutat niciodata nicio suma, doar a fost garant pentru suma imprumutata de o ruda. Ruda si-a achitat datoria.
Intrebarea este, la decesul pensionarului, CAR:
a) restituie suma acumulata in anii de contributie
b) restituie suma depusa plus dobanda acumulta in anii de depunere
c) acorda ajutor de inmormantare?
Mie corect mi s-ar parea b) si c), dar nu am gasit o lamurire clara in legea 540/2002 privind casele de ajutor reciproc ale pensionarilor, si de aceea apelez la amabilitatea dlor avocati.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Avocatnetmircea , utilizator 14:27, 10 Mai 2023
Buna ziua,
Revin la intrebareade mai sus adresata aproape acum un an . E inca de actualitate si daca poate si vrea cineva sa raspunda, multumesc anticipat.
La retragere ce sume trebuie să primesc :
Cotizația + contribuția ????
Ultima modificare: Miercuri, 10 Mai 2023
Avocatnetmircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere cotizatie si contributie car pensionari MariaW MariaW Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarerea problema. Mama mea are calitatea de membru al Casei de ajutor Reciproc a pensionarilor si ar dori sa se ... (vezi toată discuția)
Problema retragere contributie car pensionari popescu ioana popescu ioana Bunica mea a murit luna trecuta. Ea impreuna cu bunicul au avut ani de zile contributii la CAR pana in urma cu 3 ani de zile cand nu au mai platit cotizatia ... (vezi toată discuția)
Ajutorul de deces aurelia 52 aurelia 52 Mama mea a decedat si a fost membra CAR a pensionarilor de 36 ani. Ajutorul de deces se da in functie de fondul social, sau de anii in care a platit ... (vezi toată discuția)