Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CAR suma depusa, suma restituita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CAR suma depusa, suma restituita

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti pentru urmatoarea situatie:
Un pensinar a cotaizat multi ani la CAR. Nu a imprumutat niciodata nicio suma, doar a fost garant pentru suma imprumutata de o ruda. Ruda si-a achitat datoria.
Intrebarea este, la decesul pensionarului, CAR:
a) restituie suma acumulata in anii de contributie
b) restituie suma depusa plus dobanda acumulta in anii de depunere
c) acorda ajutor de inmormantare?
Mie corect mi s-ar parea b) si c), dar nu am gasit o lamurire clara in legea 540/2002 privind casele de ajutor reciproc ale pensionarilor, si de aceea apelez la amabilitatea dlor avocati.
Multumesc
Buna ziua,
Revin la intrebareade mai sus adresata aproape acum un an . E inca de actualitate si daca poate si vrea cineva sa raspunda, multumesc anticipat.
La retragere ce sume trebuie să primesc :
Cotizația + contribuția ????
Avocatnetmircea, utilizator