Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

buna ziua,
va deranjez in legatura cu o nelamurire:
Sunt nascut in august 1957 si am lucrat ca strungar 1975-1989,apoi am fost pensionat pe caz de boala in urma unui TBC renal, in urma caruia am pierdut un rinchi. gradul pensiei a fost 2 pana in 1998 apoi gradul de invaliditate a fost redus la 3...( de parca mi-ar fi crescut rinichiul la loc):(
intrebarea mea este daca acesti ani in care am fost pensionar de boala se pot adauga la vechimea pentru pensie?

Va multumesc anticipat pentru orice lamurire.

Mitica Silitra
Perioada in care ati beneficiat de pensie de invaliditate este stagiu asimilat si va intra in calculul pensiei de limita de varsta.