Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Viza CFP
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Viza CFP

Buna ziua!

Sunt angajata pe post de contabil-casier la un srl la care Primaria este actionar majoritar. Pot fi numita pt viza cpf in conditiile in care supuse la viza sunt si platile din caserie precum si plata salariilor de care ma voi ocupa? Eu as spune ca nu...
Nu puteți viza operațiunile pe care le efectuați.
Ordinul 923/2014pentru aprobarea Normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv şi a Codului specific de norme profesionale pentru persoanele care desfăşoară activitatea de control financiar preventiv propriu
[ link extern ]
4.2. Controlul financiar preventiv se exercită, prin viză, de persoane din cadrul
compartimentelor de specialitate desemnate în acest sens de către conducătorul entităţii
publice. Actul de numire, întocmit conform modelului din anexa nr. 1.2 la prezentele norme
metodologice, cuprinde limitele de competenţă în exercitarea acestuia. Persoanele care
exercită controlul financiar preventiv sunt altele decât cele care aprobă şi efectuează
operaţiunea supusă vizei.