Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... acordare viză CFP
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

acordare viză CFP

Bună ziua !
Vă rog să-mi precizați dacă legal, contabilul care semnează ștatele de plată poate să aibă și viza CFP ? sau această viză trebuie pusă de către altă persoană desemnată din cadrul unei instituții de înv.preuniversitar .

Vă mulțumesc !
Ileana popa, utilizator
Bună ziua !
Revin cu întrebarea adresată dvs. și vă rog să-mi precizați dacă legal, contabilul care semnează ștatele de plată poate să aibă și viza CFP ? sau această viză trebuie pusă de către altă persoană desemnată din cadrul unei instituții de învățământ ?

Vă mulțumesc !
ORDIN nr. 923/2014 pentru aprobarea Normelor metodologice generale referitoare la exercitarea controlului financiar preventiv
Art.4.2. Controlul financiar preventiv se exercită, prin viză, de persoane din cadrul compartimentelor de specialitate desemnate în acest sens de către conducătorul entităţii publice. Actul de numire, întocmit conform modelului din anexa nr. 1.2 la prezentele norme metodologice, cuprinde limitele de competenţă în exercitarea acestuia. Persoanele care exercită controlul financiar preventiv sunt altele decât cele care aprobă şi efectuează operaţiunea supusă vizei.

flori13, utilizator