avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA platitor sau nu de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

platitor sau nu de TVA

Am o mare dilema si nu gasesc pe nimeni sa ma ajute. Am infiintat o intreprinder individuala pentru vanzari pe internet.
problema e cu plata TVA. Din cate am intles, acum nu sunt platitor de TVA. Dar nu stiu cum se procedeaza cu facturarea,.
De exemplu, iau marfa la pret de 100 fara TVA, 119 cu tva. eu, platesc 119, da?
Nefiind platitor de tva, nu pot lua marfa la 100, sa platesc 100?
Iar daca adaosul e de 5% , sa o vand cu 105?
2. Daca vreau sa trec la platior TVA, ce trebuie sa fac?
Va multumesc

Cel mai recent răspuns: Elena TOCU , Avocat 22:32, 21 Septembrie 2009
va rog, ajutati-ma... Am facut aceasta intreprindere pentru a castiga ...
Si, ma deranjeaza la culme faptul ca la finante, la Satu Mare, nimeni nu a spus nimic, nimeni nu VREA sa stie nimic. Pt ce ii platim?
cum sa fac , ce sa fac sa fie ok?
Cumpar de la fabrica, vand pe internet, dar si la persoane fizice si la firme.
Firmel sunt deranjate de acest fapt, ca nu sunt platitor de TVA. Chiar azi, cineva mi-a reprosat ca trebuie sa plateasca din buzunar...de ce?
Ce de facut pentru a rezolva asta?

as mai vrea sa stiu ceva.
cand emit factura, in format electronic, prin program de facturare, in cate exemplare trebuie emisa?

Va multumesc mult
Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2009
emilpiros, utilizator
va rog, ma ajuta cineva?
In cazul dvs factura poate fi emisa in doua exemplare, un exemplar ramane la dvs si unul la client.
Cat despre inregistrarea in scopuri de TVA, aceasta o faceti la Administratia fiscala teritoriala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferenta pfa platitor de tva / neplatitor de tva AlexPFA AlexPFA Buna, Mi-am facut PFA recent si la inregistrare am ales sa fiu neplatitor de TVA. Dar din pacate cred ca am facut o greseala. Sunt ... (vezi toată discuția)
Ajutor ... platitor tva sau nu emilpiros emilpiros va rog, ajutati-ma... Am facut aceasta intreprindere pentru a castiga ... Si, ma deranjeaza la culme faptul ca la finante, la Satu Mare, nimeni nu a spus ... (vezi toată discuția)
Trecere la platitor tva emilpiros emilpiros buna ziua. daca ma poate ajuta cineva... am o intreprindere individuala, neplatitor TVA comert. Problema e ca , desi am produse foarte cerute, la distribuirea ... (vezi toată discuția)