Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pe perioada determinata sau nedeterminata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pe perioada determinata sau nedeterminata?

Intr-o scoala de stat a fost angajat un contabil pe perioada determinata.
Luna viitoare expira perioada de angajare.
Consiliul de administratie al scolii poate sa angajeze in continuare acest contabil pe perioada determinata (cat timp) sau este obligat sa-l angajeze pe perioada nedeterminata?
Care este baza legala de care trebuie sa tina cont membrii consiliului de administratie?
Multumesc!
freeelis a scris:

C.i.m. incheiat pe durata determinata se poate prelungi de nenumarate ori inauntrul duratei de 36 de luni , fara a avea vreo limitare la numarul duratei prelungirii.

Întreb strict pentru știința mea: Art. 82, alin. (4) prevede așa: „(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.”

Dacă respectivul contract apucă să înceteze de drept, atunci se aplică această prevedere, iar prelungirile aceluiași contract sunt nelimitate, corect? Încerc să mă lămuresc.

Mulțumesc frumos!

@ MihaiCochior

Ati inteles correct.