Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada de doctorat in calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada de doctorat in calculul pensiei

Buna ziua.

Referitor la “asimilarea anilor de studii universitare de licenta si doctorat ca stagii de cotizare, respectiv adaugarea lor la stagiul realizat al asiguratului”

In cazul meu, este vorba de urmatoarele 2 perioade:

Perioada: 1971-1976
Studii universitare: Licenta
Institutia de invatamant superior: Institutul Politehnic “Traian Vuia” Timisoara
Facultatea de Chimie Industriala
Diploma: Inginer
Locul de munca: fara

Perioada: 1989-1994
Studii universitare: Doctorat
Institutia de invatamant superior: Universitatea Politehnica Timisoara
Facultatea de Chimie Industriala si Protectia Mediului
Diploma: Doctor
Locul de munca: SC UTT SA TIMISOARA (fosta I.T.T.)

Problema care trebuie clarificata este cea a perioadei de doctorat, daca indeplinesc conditia mentionata pe Forumul AvocatNet.ro: "Referitor la studiile de doctorat, singura conditie ce trebuie indeplinita este ca asiguratul sa nu realizeze venituri pentru care trebuie platite contributii de asigurari sociale.”

In stabilirea raspunsului, trebuie tinut cont de cele 2 prevederi de pe site-ul www.studii-doctorale.ro – “Raport: Baza legala a studiilor doctorale “, unde am gasit urmatoarele informatii:
“Persoana admisa la doctorat are, pe intreaga perioada de desfasurare a acestuia – de la inmatricularea in ciclul de studii de doctorat pana la sustinerea publica a tezei de doctorat – calitatea de student doctorand, calitate asimilata celei de asistent de cercetare pe perioada programului de pregatire universitara avansata si de cercetator stiintific pe perioada programului de cercetare stiintifica.”
“De asemenea, este necesar sa se precizeze expres ca cei angajati in momentul in care devin doctoranzi (indiferent de varsta), nu vor putea opta pentru doctoratul cu frecventa si bursa decat daca renunta la locul de munca anterior.”

Mentionez ca in perioada efectuarii doctoratului (1989-1994), nu am renuntat la locul de munca avut si nu am avut contract cu Universitatea Politehnica Timisoara pentru calitatea de doctorand si nu am realizat venituri ca cercetator angajat pe proiectul din care sa fiu platit.

Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi preciza daca perioada efectuarii studiilor de doctorat, in conditiile mentionate, poate fi asimilata stagiului de cotizare si modul cum se mareste “cuantumul pensiei, la determinarea punctajului lunar al asiguratului utilizandu-se 25% din castigul salarial mediu brut lunar din perioadele respective."

Va multumesc anticipat pentru raspunsul Dvs.

Cu deosebita consideratie,

PP (din Timisoara)
Nu.

Legea 263/2010

Articolul 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

H.G.257/2011

Art. 76
(1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, dupa caz:
a) pentru pensia pentru limita de varsta, anticipata si anticipata partiala:

diploma de absolvire a invatamantului universitar (original si copie) si adeverinta din care sa rezulte durata normala, perioada studiilor si faptul ca acestea au fost urmate la zi;
Legea nr.1/2011
art. 165
(1) Perioada desfăşurării studiilor universitare de doctorat este asimilată, conform legislaţiei în domeniul pensiilor, pentru stabilirea stagiului de cotizare, cu excepţia cazului în care studentul-doctorand realizează venituri pentru care plăteşte, în această perioadă, contribuţii la asigurările sociale.
.....