avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare in original la banca?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare in original la banca?

In urma contractului de vanzare -cumparare cu ipoteca de la banca, intabularea in original ramane la banca?
Cel mai recent răspuns: bogdanucom , utilizator 10:38, 2 Octombrie 2009
problema mea este ca nu am acest act in original si unele banci il solicita pentru credite ipotecare (peste "n" ani). cum pot obtine si eu un original?
Din cate stiu de la Oficiul de cadastru se pot elibera duplicate de pe actele aflate la ei.
Eu as face o cerere la oficiul de cadastru.
M-am dus la banca si le-am spus ca vreau intabularea . Mi s-a dat fara nici o problema, mai ales ca aveau nevoie doar de copie.
Avantajul a fost ca documentul era inca in filiala si nu plecase la centru unde se arhiva...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadastru pastrat de banca miha006 miha006 Buna ziua, Sunt in urmatoarea situatie: Am cumparat un apartament cu credit ipotecar de la banca. Cand s-a facut incheierea de intabulare pe numele meu, ... (vezi toată discuția)
Intabulare si cadastru - copii legalizate si utilizarea lor... ContSters227521 ContSters227521 Buna ziua, Am contractul de proprietate dar nu am intabularea si cadastrul (le-am pierdut)... #-o si nu stiu unde si cui sa ma adresez pentru a le obtine... ... (vezi toată discuția)
Adresa radiere ipoteca - acte necesare sivd sivd Buna ziua, Am achitat un credit ipotecar (inceput in 2005). Pentru a-mi elibera adresa de radiere ipoteca, banca mi-a cerut printre altele urmatoarele ... (vezi toată discuția)