Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare in original la banca?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare in original la banca?

In urma contractului de vanzare -cumparare cu ipoteca de la banca, intabularea in original ramane la banca?
problema mea este ca nu am acest act in original si unele banci il solicita pentru credite ipotecare (peste "n" ani). cum pot obtine si eu un original?
Din cate stiu de la Oficiul de cadastru se pot elibera duplicate de pe actele aflate la ei.
Eu as face o cerere la oficiul de cadastru.
M-am dus la banca si le-am spus ca vreau intabularea . Mi s-a dat fara nici o problema, mai ales ca aveau nevoie doar de copie.
Avantajul a fost ca documentul era inca in filiala si nu plecase la centru unde se arhiva...