Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat prcatician in insolventa
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat prcatician in insolventa

In acest moment un avocat poate deveni practician in insolventa fara a sustine examenul respectiv?
In anumite conditii stabilite prin statutul U.N.P.I.R cu modificarile si completarile ulterioare

Art. 47. - Persoanele care doresc primirea în profesie cu scutire de examen si de perioada de stagiu, în
conditiile art. 32 alin. (2) din O.U.G., vor depune la filiala la care sunt arondati teritorial o cerere prin care
solicita primirea în profesie.
Art. 48. - Documentatia de înscriere în Uniune cu scutire de examen si de perioada de stagiu pentru
persoanele care doresc dobândirea calitatii de practician în insolventa va contine:
a) cererea de înscriere;
b) curriculum vitae;
c) copie de pe cartea/buletinul de identitate;
d) copie legalizata de pe diploma de licenta în drept, stiinte economice sau de inginer;
e) certificatul de cazier judiciar sau declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu se afla în niciuna
dintre situatiile de nedemnitate;
f) extras carnet de munca sau adeverinta pentru avocati si notari, din care sa rezulte dovada exercitarii
functiei de judecator, procuror, notar sau avocat de cel putin 5 ani;
g) dovada eliberarii din functie
Art. 49. - Cererile persoanelor care solicita dobândirea calitatii de practician în insolventa cu scutire de
examen si stagiu vor fi analizate de comisia permanenta. Comisia permanenta este formata din membri ai
Uniunii având o autoritate profesionala si morala deosebita. Comisia se întruneste de doua ori pe an sau ori
de câte ori este necesar.