Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... sanatate si securitate in munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

sanatate si securitate in munca

Am 54 ani,lucrez in invatamant-cadru didactic titular , am vechime totala de36 ani(din care 20-in invatamant). In urma unor investigatii medicale am fost diagnos-ticata cu boala Parkinson-stadiul1-2 (atipic ,usoara rigiditate ,lentoare, fara tremur) si o hernie de disc L4-L5.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea: din punct de vedere legal sunt probleme in cea ce priveste desfasurarea activitatii in munca in continuare in invatamant? Medicina muncii decide?
Trebuie sa mergeti la medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale pentru reexaminare medicala si reanalizarea fisei de aptitudine in conditiile prevederilor HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare.
Medicul va avea in vedere prevederile din:
Fisa 138. Personal didactic din institutii de învatamânt.
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori)
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori) - anual
Contraindicaţii:
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- tulburări psihice de orice natură
- balbism, disartrie
- tulburări de comportament
- boli infectocontagioase în evoluţie
- alcoolism cronic.