Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Părinții pot solicita o evaluare psihologică ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Părinții pot solicita o evaluare psihologică suplimentară a unui profesor?

parintii pot solicita o evaluare psihologica suplimentara a unui profesor?
marianoja008@gmail.com, utilizator
Evaluarea psihologica/ psihiatrica a cadrelor didactice se efectueaza in cadrul examinarii periodice conform prevederilor HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor
Fisa nr. 138 Personal didactic din institutii de invatamant.
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori)
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori) - anual
Contraindicaţii:
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- tulburări psihice de orice natură
- balbism, disartrie
- tulburări de comportament
- boli infectocontagioase în evoluţie
- alcoolism cronic.
Daca doriti o evaluare suplimentara a unui cadru didactic este necesara o hotarare judecatoreasca definitiva.
Raspunsul este unul singur,nu.