Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ii pot da in judecata?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ii pot da in judecata?

Buna ziua. Numele meu este Nechita Narcis Silviu. Am 20 de ani. Sunt din Jud.Neamt,Mun Roman, sat Moldoveni. Am si eu o mica/mare nelamurire. La varsta de 14 ani cand a trebuit sa imi fac buletinul am mers de manuta impreuna cu tatal meu ,am facut poza si tot ce era necesar. La 2-3 saptamani am mers sa ridic buletinul. Ca orice copil la 14 ani am luat buletinul in mana cu mari emotii. Am iesit din incinta si tatal meu mi-a spus sa ii dau buletinul sa se uite daca mi-a trecut bine CNP-ul si numele. Numele meu era gresit. Au scris Nechita Marius Silviu in loc de Nechita Narcis Silviu. Observand greseala comisa am intrat din nou si am sesizat domnilor de acolo problema. Au spus ca se rezolva ca o sa schimbe in baza de date. Am stat si am facut din nou poza...am completat alta cerere si tot asa. A2-a oara cand am mers dupa buletin totul era ok. La varsta de 18 ani cand a trebuit sa imi schimb buletinul l-am schimbat fara nici o problema. Imediat cum am implinit varsta majoratului a venit si permisul. Tot la fel mi-a venit totul corect fara nici o greseala,la fel si buletinul. La varsta de 18 ani trebuia sa imi vina acel card de sanatate. Minune? NU A VENIT. Am stat cred ca pana la 19 ani fara card de sanatate. Am mers in Piatra Neamt la sediul CNAS (sau cum se numeste) si am intrebat pe o doamna de la ghiseul X: "Sarut mana. Am si eu o problema. Nu mi-a venit cardul de sanatate si daca ma puteti ajuta?" Doamna foarte amabila a intrebat cum ma numesc. I-am spus Nechita Narcis Silviu. A tastat numele meu si a spus ca in baza lor de date nu este un anume Nechita Narcis Silviu. (Baza de date a CNAS,cel cu cardurile banuiesc). A spus sa ii dau CNP-ul de pe buletin. I-am dat CNP-ul si chipurile mi-a gasit cardul. Am primit cardul...dar MINUNE? Numele de pe card este Nechita Marius Silviu. DE CE? Am intrebat pe doamna de acolo. Nu mi-a putut oferi nici un raspuns si atunci mi-am dat seama de chestia cu buletinul. I-am explicat si ei. Si a spus ca trebuie sa il schimb si ca o sa am de umblat ca sa il pot schimba. Mi-a lasat cardul acela mie. Intrebarea mea este...daca ii dau un judecata am ceva de castigat? Sau nu are rost? Chestia e ca acum sunt si eu angajat cu acte in regula. Dar pe site la CNAS... dupa CNP-ul meu... eu figurez ca nu sunt asigurat. Precizez ca nu lucrez la negru. Lucrez intr-un iPhone Service din Brasov. As vrea sa mai subliniez ceva...ca nu are rost sa ma ascund... cei de sus sa le zic asa nu au putut sa imi schimbe numele in baza de date...nici dupa ce am facut sesizare ca mi s-a gresit numele pe buletin? Si am fost in aceiasi zi si am semnalat problema. Nu au putut sa imi schimbe numele nici cand am fost prins de politie cu un motor si debia se bagase categoria de permis AM? Si am fost chemat la sectia de politie sa mi se faca dosar penal...si cei de acolo nu ma gaseau? Nu coincidea numele meu din buletin cu numele ce il dadea in baza lor de date dupa ce m-au cautat dupa CNP? Nu au fost in stare sa modifice nici dupa ce am fost la CNAS? Daca ma puteti ajuta cu un sfat. Multumesc! O seara frumoasa!
Este vorba despre o eroare materiala la inregistrarea numelui dv in evidentele serviciului public,in parte remediata,dovada documentul de identitate
Care este interesul dv in eventuala actiune in instanta ,ce doriti sa obtineti ?
Daca nu stapaniti dispozitiile in vigoare,nu cunoasteti procedura si hatisurile instantei de judecata,nu va hazardati sa promovati eventuala actiune in instanta,deoarece in afara de timp pierdut si nervi nu veti obtine alte beneficii
Pentru solutionarea spetei dv,sesizati oficial serviciul de evidenta persoanelor ,detaliati succesiunea de evenimente si solicitati indreptarea erorii materiale in baza de date
Succes !