Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare apartament

Trebuie sa vand un apartament. pentru care am procura.
Cumparatorul plateste prin virament bancar
in contul deschis de proprietar in alt stat.
Care este procedura cea mai sigura.
Ce pasi trebuie urmati pentru a ma asigura ca au ajuns banii
in contul proprietarului inainte de a preda cheile.

Multumesc

Inaintea mea, cineva a avut aceeasi problema
si asteapta de o saptamana intrarea in cont a sumei.

Buna ziua. Dovada platii se face cu confirmarea scrisă a bancii vânzătorului, eliberată inclusiv la cererea cumpărătorului debitor, cu extras sau cu confirmare în scris emisă de banca vânzătoarului, conform art. 1504 Cod Civil. Se poate inscrie in cartea funciara ipoteca legala asupra imobilului ce fac obiectul ontractului de vanzare-cumparare pentru preţul datorat şi neachitat, de care beneficiaza vanzatorul în baza art.2386 alin.1 Cod Civil. Radierea inscrierii se va face cu documentele specificate la art. 1504. Pentru a fi sigur va poate asista la semnarea contractului un avocat care va explica notarului si cumparatorului ce trebuie mentionat in contract in acest sens. O zi buna
Cumparatorul trebuie sa va prezinte ordinul de plata vizat de banca.