Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Romania permite tripla cetatenie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Romania permite tripla cetatenie?

Buna ziua,

Sunt nascuta in Romania si am cetatenie romana, dar am obtinut si cetatenia italiana prin naturalizare dupa 10 ani de locuit in Italia in 2016. In prezent m-am mutat in Marea Britanie de 2 ani pentru studii universitare, si as vrea sa aplic dupa cei 5 ani de rezidenta in UK si pentru cetatenia britanica - mai ales din cauza Brexitului, care ar putea cauza probleme cetatenilor UE peste 2/3 ani. Din cate am inteles si Marea Britanie si Italia ar permite nationalitati multiple, dar nu sunt sigura in privinta Romaniei. Daca aplic pentru o cetatenie britanica e posibil sa pierd una dintre cetateniile pe care deja le am sau sa fiu obligata sa renunt la cea italiana in favoarea celei britanice? Nu as vrea sa renunt la cetatenia romana in nici un caz. Va multumesc anticipat.
Si Romania permite cetatenia multipla.