Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cabinet medical individual
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cabinet medical individual

Buna ziua,
Ce declaratii se depun pentru un cabinet medical individual? Tot 100 si 102? Acestea se depun lunar sau trimestrial?

Va multumesc anticipat!!!
Ciudat, pt ca eu am un client si la depunerea decl 010 la finante a trebuit sa bifam lunar. Lunar le facem si lunar le achitam de peste un an.
Nu cred ca ar trebui sa fie diferente intre judete. Faceti declaratia de luare in evidente si la depunere daca ati bifat trimestrial si v-au inegistrat-o la finante nu aveti nici o problema.
In Codul de procedura fiscala se mentioneaza ca depun trimestrial numai platitorii de impozit microintreprideri si pers fizice care au calitatea de angajator.
t.simona, utilizator
Cabinetele medicale individuale sunt asimilate din punct de vedere fiscal PFA sau II, numai ca sunt organizate in baza unor legi speciale privind paracticarea meseriei de medic (asa zisele profesii libere, cum sunt si avocatii, notarii, etc.).

Deci, cabinetul medical individual este considerat persoana fizica avand calitatea de angajator si depune declaratiile 100 si 102 trimestrial.
t.simona a scris:

Ciudat, pt ca eu am un client si la depunerea decl 010 la finante a trebuit sa bifam lunar. Lunar le facem si lunar le achitam de peste un an.
Nu cred ca ar trebui sa fie diferente intre judete. Faceti declaratia de luare in evidente si la depunere daca ati bifat trimestrial si v-au inegistrat-o la finante nu aveti nici o problema.
In Codul de procedura fiscala se mentioneaza ca depun trimestrial numai platitorii de impozit microintreprideri si pers fizice care au calitatea de angajator.

Partea si mai ciudata este faptul ca atunci cand am fost sa depunem declaratia 010 aceasta a fost respinsa si am fost indrumati sa depunem declaratia 070 #-o
Chiar pot fi diferente de procedura intre administratii?? :-/
Peruschi a scris:
[...] atunci cand am fost sa depunem declaratia 010 [pentru cabinetul medical individual] aceasta a fost respinsa si am fost indrumati sa depunem declaratia 070 [...]

Normal, pentru ca 070 este "010-ul" pentru persoane fizice (deci, si pentru cabinetele medicale individuale).
Iulian MANEA, Contabil