avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cabinet medical individual
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cabinet medical individual

Buna ziua,
Ce declaratii se depun pentru un cabinet medical individual? Tot 100 si 102? Acestea se depun lunar sau trimestrial?

Va multumesc anticipat!!!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 11:40, 26 Septembrie 2009
Ciudat, pt ca eu am un client si la depunerea decl 010 la finante a trebuit sa bifam lunar. Lunar le facem si lunar le achitam de peste un an.
Nu cred ca ar trebui sa fie diferente intre judete. Faceti declaratia de luare in evidente si la depunere daca ati bifat trimestrial si v-au inegistrat-o la finante nu aveti nici o problema.
In Codul de procedura fiscala se mentioneaza ca depun trimestrial numai platitorii de impozit microintreprideri si pers fizice care au calitatea de angajator.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Septembrie 2009
t.simona, utilizator
Cabinetele medicale individuale sunt asimilate din punct de vedere fiscal PFA sau II, numai ca sunt organizate in baza unor legi speciale privind paracticarea meseriei de medic (asa zisele profesii libere, cum sunt si avocatii, notarii, etc.).

Deci, cabinetul medical individual este considerat persoana fizica avand calitatea de angajator si depune declaratiile 100 si 102 trimestrial.
t.simona a scris:

Ciudat, pt ca eu am un client si la depunerea decl 010 la finante a trebuit sa bifam lunar. Lunar le facem si lunar le achitam de peste un an.
Nu cred ca ar trebui sa fie diferente intre judete. Faceti declaratia de luare in evidente si la depunere daca ati bifat trimestrial si v-au inegistrat-o la finante nu aveti nici o problema.
In Codul de procedura fiscala se mentioneaza ca depun trimestrial numai platitorii de impozit microintreprideri si pers fizice care au calitatea de angajator.



Partea si mai ciudata este faptul ca atunci cand am fost sa depunem declaratia 010 aceasta a fost respinsa si am fost indrumati sa depunem declaratia 070 #-o
Chiar pot fi diferente de procedura intre administratii?? :-/
Peruschi a scris:
[...] atunci cand am fost sa depunem declaratia 010 [pentru cabinetul medical individual] aceasta a fost respinsa si am fost indrumati sa depunem declaratia 070 [...]


Normal, pentru ca 070 este "010-ul" pentru persoane fizice (deci, si pentru cabinetele medicale individuale).
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Septembrie 2009
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia d100 Mircea-Alexandru Mircea-Alexandru Salutare, Am citit pe site ca termenul limita pentru D100 ( cazul meu - micro ) este pe 20 iunie.Dar eu stiu ca pentru al doilea trimestru ( aprilie - mai ... (vezi toată discuția)
Declaratia 100 si 102 rodia rodia Pentru un cabinet medical individual care are angajati pana acum declaratia 100 si 102 se depunea trim.ca si la micro. Incepand cu 1 ian.2010 cum se va ... (vezi toată discuția)
Impozit ContSters126873 ContSters126873 sc nou infiintata (ian 2010) cum se plateste impozitul ? declarat 16% . sau forfetar?? (vezi toată discuția)