Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor salarial pentru responsabilul cu arhiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor salarial pentru responsabilul cu arhiva

Sunt incadrat ca inspector de specialitate in administratia publica locala si indeplinesc prin cumul de functii si functia de responsabil cu arhiva.Mentionez ca am absolvit cursurile de arhivar cu diploma.De asemenea prin indeplinirea functiei de arhivar ma ocup cu intocmirea proceselor verbale,preiau de la compartimente arhiva creata,intocmesc adeverinte pentru fostii membrii CAP......s.a. atributii de arhivar.Intrebarea mea este; cum pot beneficia de spor de toxicitate pentru arhiva?
Daca sporul pentru arhivar este mentionat in contractul colectiv de munca intocmit la nivel de firma puteti beneficia de spor.
In lipsa CCM intocmit la nivel de firma, consiliul local poate aproba acest spor.
Sporurile acordate in sectorul bugetar sunt prevazute in legislatie.

Drepturile salariale din sectorul bugetar se stabilesc prin lege în limite precise, care nu pot constitui obiect al negocierilor şi nu pot fi modificate prin contracte colective de muncă. În cazul în care drepturile salariale sunt stabilite de legi speciale între limite minime şi maxime, drepturile salariale concrete se determină prin negocieri colective, dar numai între limitele legale.