Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere actionar cu preluare imobile
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere actionar cu preluare imobile

Buna ziua! Suntem o societate cu 4 actionari, detinem parti sociale in mod egal. Un actionar (25% ) doreste retragerea din societate cu preluarea unor imobile din societate. Nu prea seamana a cesiune de parti sociale acest fapt, si nici nu se doreste cesiunea partilor. doar retragerea din societate, iar in loc de bani sa ia aceste bunuri, care sunat gajate . Am intocmit un proces-verbal AGA prin care suntem de acord cu retragerea actionarului, si ne intelegem ca aceste bunuri gajate raman in proprietatea societatii pana ies de sub gaj, respectiv pana pe la mijlocul anului urmator, cand vor trece in proprietatea viitorului fost actionar! este corect un astfel de act? duce la diminuarea capitalui social? seful contabil zice ca nu diminueaza capitalul deoarece aceste imobile nu au fost prinse la constituirea sau majorarea capitalului social. numarul de parti sociale raman aceleasi si se reimpart la cei trei actionari ramasi sau partile sociale? dupa aceasta HAGA, facem si un act aditional la actul consitutiv, corect?
romania inedit a scris:

Eu cred ca imobilele respective au fost cumparate de societate si au fost gajate la banca , iar ceilalti actionari neavand bani cu care sa-i rascumpere partile sociale vor sa-i faca plata in natura !

Rascumpararea partilor sociale nu o face firma, ci ceilalti asociati din banii lor personali. Plata unei valori peste valoarea nominala se impoziteaza in momentul cesiunii (nu cunosc care este exact acest moment pt ca plata se face in nume personal fara a fi implicata firma), fara plata impozitului neefectuindu-se inscrierea de mentiuni.
Daca nu sunt dividende de ridicat trebuie facuta vinzare catre asociatul care pleaca, dupa ce se rezolva problema cu gajul.
t.simona, utilizator
t.simona a scris:

romania inedit a scris:

Eu cred ca imobilele respective au fost cumparate de societate si au fost gajate la banca , iar ceilalti actionari neavand bani cu care sa-i rascumpere partile sociale vor sa-i faca plata in natura !

Rascumpararea partilor sociale nu o face firma, ci ceilalti asociati din banii lor personali. Plata unei valori peste valoarea nominala se impoziteaza in momentul cesiunii (nu cunosc care este exact acest moment pt ca plata se face in nume personal fara a fi implicata firma), fara plata impozitului neefectuindu-se inscrierea de mentiuni.
Daca nu sunt dividende de ridicat trebuie facuta vinzare catre asociatul care pleaca, dupa ce se rezolva problema cu gajul.

Stiam asta , dar m-am gandit ca actionarii cauta o modalitate prin care partile sociale sa fie cesionate la valoarea nominala , tocmai pentru a se evita plata impozitului .

Pentru ca ceilalti asociati sa rascumpere partile sociale din banii lor personali , inseamna ca trebuie sa si aiba acesti bani .

Firma poate sa vanda bunurile unui tert la un pret rezonabil , iar tertul sa i le vanda asociatului care vrea sa iasa din societate .
obligatoriu se face cesiunea de parti sociale cand se retrage un asociat.
romania inedit a scris:
[Stiam asta , dar m-am gandit ca actionarii cauta o modalitate prin care partile sociale sa fie cesionate la valoarea nominala , tocmai pentru a se evita plata impozitului. Pentru ca ceilalti asociati sa rascumpere partile sociale din banii lor personali , inseamna ca trebuie sa si aiba acesti bani .

Firma poate sa vanda bunurile unui tert la un pret rezonabil , iar tertul sa i le vanda asociatului care vrea sa iasa din societate.

Buna ziua,
Nu trebuie o miscare asa complicata.
Daca valorile sunt rezonabile si exista argumente, AGA poate decide singura sa-i vanda bunurile direct asociatului, fara intermediul unui tert.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Eu m-am gandit la o chestie cat mai acoperita !