Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salarii zile nelucratoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salarii zile nelucratoare

As vrea sa stiu si eu cum se reflecta in salariu zilele libere nelucratoare, in speta in luna iunie, ziua de 1 iunie si ziua de Rusalii, 5 iunie. Mentionez ca e vorba de o firma privata cu salariu tarifar fix. Si ce normative reglementeaza acest lucru. Pot fi considerate ca zile fara plata?
Va multumesc.
gabi0708, utilizator
Buna ziua! O intrebare, in cazul unui contract de munca care are ca ultima zi de munca 1 Mai ( zi nelucratoare) cum este platit angajatul? trebuie sa ia ceva pe luna Mai?
Daca a lucrat in data de 01.05.2019, atunci va trebui platit cu spor de 100%
Si daca nu a lucrat?
Daca nu a lucrat, atunci nu aveti ce sa-i platiti.