avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salarii zile nelucratoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salarii zile nelucratoare

As vrea sa stiu si eu cum se reflecta in salariu zilele libere nelucratoare, in speta in luna iunie, ziua de 1 iunie si ziua de Rusalii, 5 iunie. Mentionez ca e vorba de o firma privata cu salariu tarifar fix. Si ce normative reglementeaza acest lucru. Pot fi considerate ca zile fara plata?
Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Iunie 2017
gabi0708, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:20, 24 Iunie 2019
Buna ziua! O intrebare, in cazul unui contract de munca care are ca ultima zi de munca 1 Mai ( zi nelucratoare) cum este platit angajatul? trebuie sa ia ceva pe luna Mai?
Daca a lucrat in data de 01.05.2019, atunci va trebui platit cu spor de 100%
Si daca nu a lucrat?
Daca nu a lucrat, atunci nu aveti ce sa-i platiti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se platesc zilele libere date de guvern prin lege? cosmin910 cosmin910 Buna ziua! Lucrez la o firma cu probleme financiare. Avem salariul taiat in proportie de 30% pe care \\"primim\\" CFS-uri adica 6 bucati. Pe luna iunie am ... (vezi toată discuția)
Pontaj luna decembrie 2014 roxandr33a roxandr33a sarbatori legale luna decembrie: 1 dec, 25 si 26dec nr zile weekend: 8 zile nr zile lucratoare: 20 zile nr ore lucrate regim normal: 20 zile*8 ore=160 ... (vezi toată discuția)
Salarizare zile libere larisaflory larisaflory daca ,1,2 ianuarie au fost libere sunt platite ,va miltumesc anticipat (vezi toată discuția)