avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CE PENSII SE MARESC DE LA 1 IULIE 2017 SI CARE ESTE ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CE PENSII SE MARESC DE LA 1 IULIE 2017 SI CARE ESTE CUANTUMUL EFECTV AL INDEXARII ACESTORA ?

Buna ziua ! As vrea sa stiu mai exact,daca pensia de invaliditate si indemnizatia de handicap se maresc de la 1 iulie 2017 si care este valoarea efectiva a indexarii lor,daca e cazul ? Mentionez faptul,ca sunt pensionat medical cu gr.2 de invaliditate(520 lei) si am handicap permanent in grad accentuat(272 lei). Daca se poate sa specificati in raspuns si rezultatul concret,calculat conform legislatiei in vigoare. Multumesc ! :(
Ultima modificare: Vineri, 30 Iunie 2017
sharky48, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 15:04, 6 Iulie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
INDEMNIZAȚIA DE HANDICAP SE MAJOREAZĂ ÎNCEPÂND CU LUNA IANUARIE-2018.
Pentru gradul accentual, indemnizația se va majora de la 272 lei cât va fi până în decembrie-2017, la 480 lei în ianuarie-2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Majorarea punctului de pensie și pensia minima de 520 lei CYBORG CYBORG Buna seara! O doamna de la Casa de Pensii din Bucuresti spunea la televizor ca chiar daca creste punctual de pensie, pensia minima de 400 lei nu va ... (vezi toată discuția)
Decizie pensie cod n22 Marin69 Marin69 Bună ziua! Am depus dosarul de pensionare pe caz de invaliditate cod pensie n22 și am primit decizia din care reiese ca am pensie de 130 de lei,și vreau sa ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate. SorinBv SorinBv Bună ziua! Am depus dosarul de pensionare pe caz de invaliditate cod pensie n22 și am primit decizia din care reiese ca am pensie de 222 de lei,și vreau sa ... (vezi toată discuția)