Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen revendicare premiu loteria bonurilor fiscale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen revendicare premiu loteria bonurilor fiscale

Buna ziua,
Am un bon castigator la loteria bonurilor fiscale din 21.05.2017, aferenta bonurilor din luna aprilie. In og 10/2015 este prevazut termenul de 30 zile pentru revendicarea premiului, dar nu este specificat daca sunt zile calendaristice sau lucratoare. Pentru varianta a doua, m-as incadra. Cum sa procedez, mai pot revendica premiul?
Va multumesc
Cum nu se poate revendica premiul in zile nelucratoare se intelege ca cele 30 zile trebuie sa fie lucratoare.
Termenul de 30 zile este un termen de decadere astfel ca, nu este supus suspendarii sau intreruperii,cum este cazul termenului de prescriptie.