avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factoring
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factoring

Va rog, am nevoie de ajutor ...
Am incheiat un contract de factoring cu o banca - am cesionat catre ei facturi de la unul dintre clientii nostrii - si in luna iulie banca ne-a virat prima "transa" ...in valoare de 54.352 ron insotita de o specificatie:

-valoare document aprobat = 152.628
-parte finantata = 55.999
-parte nefinantata = 84.000
-comision = 1.068
-tva comision = 203
-dobanda = 316
-tva dobanda = 60

In luna iulie s-au facut urmatoarele inregistrari contabile:

% = 462.client y 55.999
5121.F 54.352
666 comis F 1.068
666 dob F 316
4426 263

5121.ct curent = 581 54.352
581 = 5121.F 54.352

462.client y = 4111.client y 55.999

In luna august a venit factura de la banca pentru comision si dobanda + tva, aferenta lunii iulie:

comision factoring = 1.068
dobanda factoring = 316
tva = 263
total factura = 1.647

Va rog sa-mi spuneti daca sunt ok inregistrarile, personal cred ca nu dar nici nu stiu cum sa fac ...
Cum ar trebui inregistrata factura care a venit in luna august?
Cand sting datoria clientului fata de mine, in momentul in care vireaza el banii bancii sau acum, respectiv in iulie, cand banca mi-a dat mie banii?
Cel mai recent răspuns: mari.a , utilizator 20:38, 15 Noiembrie 2009
mari.a a scris:

Nu stiu, nu am acces la contract si nu stiu exact ce prevede ... am primit doar acest desfasurator, pe baza lui si a extrasului de cont trebuie sa fac inregistrarile.
Chiar daca firma de factoring este banca cu care lucrez, o tratez ca pe un 401, pentru ca trebuie sa apara in jurnalul de tva?


Banca, pentru anumite servicii, percepe tva si emite facturi si se trateaza ca oricare alt furnizor.
De acord cu ceeea ce mi-ati spus, multumesc. Caz concret insa:

15 oct - finantarea intra in contul de factoring (3000), banca i-a comision, dobanda + tva aferent din acest cont (total cu tva 50), restul banilor ii transfera in contul meu curent, sold cont factoring = 0

Factura aferenta lunii octombrie (comision, dobanda + tva) o primesc abia in 12 noiembrie de la banca si este datata 10 noiembrie 2009.

In acest caz, cum contabilizez?

Multumesc,
Maria


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare cont cesiune creante Himalea Himalea Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o inregistrare pentru un cont de cesiune creante. Firma A livreaza marfa catre firma B. Firma B plateste firmei A luna ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila agentie de turism fara tva denisa2011 denisa2011 buna ziua, ma puteti ajuta cu o monagrafie contabila pentru o agentie de turism neplatitoare de tva? Eu ma gandeam sa fac asa: inregistrarea factura clienti ... (vezi toată discuția)
Inregistrare mandat postal vioviod vioviod .Vand marfa prin curier unui client. Emit factura iar clientul plateste prin banca. 2.Produsul este defect, clientul mi-l trimite inapoi , si stornez factura ... (vezi toată discuția)