Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Acces la baza de date al Agentiei Nationalae de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Acces la baza de date al Agentiei Nationalae de Cadastru si Publicitate Imobiliara a functionarilor publici si contractuali

Buna ziua,
Cum se poate avea acces prin procedura de AUTENTIFICARE( parola, cod,..) la baza de date al Agentiei Nationalae de Cadastru si Publicitate Imobiliara a functionarilor publici si contractuali (ai Ministerului Dezvoltarii Regionale, Administratiei Publice si Fondurilor europene) ...
,prin intermediul unui sistem informatic integrat,
In baza unui protocol realistic incheiat intre cele doua institutii (securitatea datelor , taxe…etc…) , in vederea optimizarii timpilor procedurali , de avizare, aprobare , autorizare lucrari de investitii si reparatii , necesare tuturor formelor de protectie,reabilitare a Monumentelor Istorice , Zonelor de protectie…….din patrimoniul cultural National ,in mod special al tuturor imobilelor aflate in administratia fondului public local (sau privat)
Obtinerea deci de CERTIFICATE , EXTRASE FUNCIARE INFORMATIVE , ortofotoplanuri (citire, imprimare, documente), bineinteles fara drept de modificare.

Va multumesc
hailmon a scris:

Buna ziua,
Cum se poate avea acces prin procedura de AUTENTIFICARE( parola, cod,..) la baza de date al Agentiei Nationalae de Cadastru si Publicitate Imobiliara a functionarilor publici si contractuali (ai Ministerului Dezvoltarii Regionale, Administratiei Publice si Fondurilor europene) ...
,prin intermediul unui sistem informatic integrat,
In baza unui protocol realistic incheiat intre cele doua institutii (securitatea datelor , taxe…etc…) , in vederea optimizarii timpilor procedurali , de avizare, aprobare , autorizare lucrari de investitii si reparatii , necesare tuturor formelor de protectie,reabilitare a Monumentelor Istorice , Zonelor de protectie…….din patrimoniul cultural National ,in mod special al tuturor imobilelor aflate in administratia fondului public local (sau privat)
Obtinerea deci de CERTIFICATE , EXTRASE FUNCIARE INFORMATIVE , ortofotoplanuri (citire, imprimare, documente), bineinteles fara drept de modificare.

Va multumesc

OBSERVAND MAI ALES CA:
Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI), instituție publică cu personalitate juridică, este subordonată Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice conform Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 11/2014. ANCPI, ca unică autoritate în domeniile cadastru, publicitate imobiliară, geodezie și cartografie, a fost înființată în anul 2004 prin reorganizarea Oficiului Național de Cadastru, Geodezie și Cartografie și preluarea activității privind publicitatea imobiliară de la Ministerul Justiției, conform Hotărârii Guvernului nr. 1210/2004.