avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... amenda pentru activitate ssm neefectuata in trecut??
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

amenda pentru activitate ssm neefectuata in trecut??

Cum se procedeaza daca o societate a avut o perioada in care nu s-a ocupat nimeni de activitatea SSM?
sunt 2 persoane angajate care nu nici macar fisa.
cum se intra in legalitate??
pot sa primeasca amenzi pentru acea perioada descoperita?
Cel mai recent răspuns: inspectorSSM , utilizator 17:45, 27 Iulie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti instruirile la zi iar daca de la data abaterii au trecut 6 luni nu mai puteti fi sanctionati contraventional, in conditiile in care fapta nu mai are caracter continuu, asa cum prevede :
ART. 13 din ORDONANTA nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor

(1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
(2) În cazul contravenţiilor continue termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data constatării faptei. Contravenţia este continua în situaţia în care încălcarea obligaţiei legale durează în timp.
Ultima modificare: Joi, 27 Iulie 2017
inspectorSSM, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Protectia muncii si in caz de incendiu dan_2016 dan_2016 Buna ziua, Vom incepe sustinerea unor cursuri pentru programare si design web, la sala de curs, intre 5 si 9 participanti. Intrebarea mea este daca la ... (vezi toată discuția)
Instructaj protectia muncii paulica_67 paulica_67 Sant noul presedinte al unei asociatiide propietari.avem 2 ingrijitori scari si 2 femei de serviciu.am incercat sa apelam la o persoana autorizata in protectia ... (vezi toată discuția)
Accident de traseu, fise ssm - institutie de invatamant Malek Malek Buna ziua, am citit pe forum despre fisele SSM si despre accidentul de traseu si am cateva intrebari. Eu fac naveta zilnic la o scoala din mediul rural ... (vezi toată discuția)