Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... amenda pentru activitate ssm neefectuata in trecut??
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

amenda pentru activitate ssm neefectuata in trecut??

Cum se procedeaza daca o societate a avut o perioada in care nu s-a ocupat nimeni de activitatea SSM?
sunt 2 persoane angajate care nu nici macar fisa.
cum se intra in legalitate??
pot sa primeasca amenzi pentru acea perioada descoperita?
Faceti instruirile la zi iar daca de la data abaterii au trecut 6 luni nu mai puteti fi sanctionati contraventional, in conditiile in care fapta nu mai are caracter continuu, asa cum prevede :
ART. 13 din ORDONANTA nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor

(1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
(2) În cazul contravenţiilor continue termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data constatării faptei. Contravenţia este continua în situaţia în care încălcarea obligaţiei legale durează în timp.
inspectorSSM, utilizator