Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... renuntare la preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

renuntare la preaviz demisie

Buna ziua.
La 5 zile de la depunerea demisiei a unui angajat, angajatorul a decis sa renunte la preavizul de demisie.
Cum poate face concret acest lucru? Trebuie sa notifice angajatul despre decizia sa, sau e suficient sa scrie pe demisie ca renunta partial la preaviz si ca data de desfacere a contractului e alta?
Sau exista alte metode si obligatii de a face dovada renuntarii la preaviz?
Va multumesc!
sa scrie pe demisie ca este fara preaviz
@ Cislariu_Gica

Cand a luat la cunostinta de cererea de demisie , trebuia sa se mentioneze pe ea de catre angajator ca "se renunta partial la preeaviz - numarul de zile".

Dovada se face cu mentiunea pe cererea de demisie. angajatul trebuia sau trebuie anuntat de decizia de renuntare partiala la preaviz.