Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu preaviz. Poate decide unilateral ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu preaviz. Poate decide unilateral angajatorul lichidarea la zi?

In cazul in care angajatul isi depune demisia cu preaviz de 25 zile si vrea sa respecte preavizul, e legal ca angajatorul sa decida desfacerea la zi, prin acordul partilor?
ammy33, utilizator
Nu este corect in situatia descrisa de dvs., intrucat demisia si acordul partilor sunt situatii diferite de incetare a c.i.m.

In cazul demisei, angajatorul poate renunta total sau partial la efectuarea preavizului.

Multumesc pentru raspuns!

Inteleg ca, daca iti depui demisia, angajatorul poate renunta la preaviz. E nevoie ca angajatul sa fie de acord cu renuntarea la preaviz sau e o decizie unilaterala a angajatorului?

Inca o lamurire va rog: inseamna ca din ziua demisiei nu mai esti angajat si banuiesc ca, daca nu ai efectuat preavizul, nici nu va plati cele 45 zile de preaviz cat este stipulat in contract in cazul demisiei?

Multumesc anticipat!

Cornel Vasile a scris:

Nu este corect in situatia descrisa de dvs., intrucat demisia si acordul partilor sunt situatii diferite de incetare a c.i.m.

In cazul demisei, angajatorul poate renunta total sau partial la efectuarea preavizului.

In cazul renuntarii la preaviz, este numai decizia angajatorului.

Depinde de situatie : , daca este vorba despre o demisie fara preaviz atunci raspunsul este da ; daca este o demisie cu preaviz, atunci incetarea va avea loc la expirarea termenului de preaviz.
Cu ce articol se desface CIM, daca angajatul isi depune demisia iar angajatorul renunta la perioada de preaviz?
Art.81 alin.7 C.mun.