Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... diferente expert topo - cadastru contra expert ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

diferente expert topo - cadastru contra expert constructii civile si industriale

buna seara !
rog daca se poate o lamurire din partea domnilor specialisti din forum: care este diferenta intre un expert specialitatea topografie - cadastru - geodezie si un expert specialitatea constructii civile si industriale, evaluarea proprietatii?
respectiv, intr-un dosar in care obiectivele expertizei imobiliare sunt "identificarea imobilului cu indicarea limitelor si vecinatatilor" si "determinarea alcatuirii constructiilor" ce fel de expert ar trebui numit?
un expert specialitatea constructii civile si industriale poate efectua si masuratorile necesare pentru intocmirea unei documentatii cadastrale pt intabulare ?
multumesc anticipat tuturor !
Expertul topograf se coupa de indentificarea suprafetei in teren, masurarea sa, identificarea vecinilor, lungimi latimi samd
Evaluatorul este cel care stabileste valoarea de circulatie a terenului in raport de caracteristicile terenului.
Expertul constructor nu poate face expertize topografice daca nu are aceasta calificare si nici cel topo nu poate face evaluari.
stepetrache a scris:
daca se poate o lamurire din partea domnilor specialisti din forum: care este diferenta intre un expert specialitatea topografie - cadastru - geodezie si un expert specialitatea constructii civile si industriale, evaluarea proprietatii?

Buna seara
Vezi topicul: www.avocatnet.ro/content/for...

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
legalmgm, utilizator
multumesc domnilor specialisti pentru raspuns.