Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Cei de la Casa de Pensii nu vor sa-mi asimileze anii de studiu universitar la pensia mea de urmasi, conf. art.49 al.1 si art.51 din leg. 263/2010. Tot Casa de pensii nu vrea sa-mi revizuiasca pensia in baza Ordinului semnat in luna ianuarie 2017, de min. Iordache cu retroactivitate din octombrie 2016. Toti magistratii pensionari si urmasii lor au primit deciziile si pensia marita, numai eu nu. Am sesizat CNPP-ul dar nu am primit nici un raspuns de aproape doua luni. Pot sa fac actiune direct in instanta, sau trebuie sa sesizez Comisia Centrala de Contestatii? Multumesc.
Avem doua variante:
Varianta 1 - pensia este pe legislatia pensiilor publice
Cei 5 ani se regasesc in total stagiu de cotizare de 40 de ani,
D-voastra faceti confuzie intre total stagiu de 40 de ani si stagiul complet de 35 de ani.
Varianta 2 - pensia este pe legea 303/2004(magistrati).
Pentru aceasta varianta eu nu am raspuns.

In loc de concluzie:
Eu nu cred ca anii de facultate la zi nu au fost luati in calcul, daca au fost la dosar.