avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Șanse câștigare proces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Șanse câștigare proces

Bună ziua!

Ce șanse am sa câștig procesul cu firma care a desființat postul meu de lucru?

Mulțumesc mult anticipat pentru un răspuns urgent!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:11, 29 Septembrie 2017
Daca angajatorul este de acord cu solicitarea dvs, atunci puteti obtine asa ceva.
Pot lua șomaj și în alta situație decât concediere?

Mulțumesc mult anticipat pentru răspunsul dumneavoastră!
Art. 17 din Legea 76/2002
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
....


Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care dau posibilitatea sa se beneficieze de somaj.
Este abatere disciplinara faptul ca m-am dus în ultima zi a concediului medical la serviciu sa îmi duc certificatul medical? Menționez ca nu avea cine sa mi-l ducă.
Mulțumesc mult anticipat pentru un răspuns urgent!
Este abatere disciplinara numai daca este prevazuta in regulamentul intern al angajatorului sau in c.c.m. aplicabil acestuia.

Alte discuții în legătură

Demitere functie ramy7877 ramy7877 daca nu am respectat regulile din fisa postului si fiind la prima abatere ce masuri se pot lua in cazul in care,nu iti dai demisia (vezi toată discuția)
Concediere CriN05 CriN05 Buna ziua, Sunt angajat la o firma din luna octombrie 2015, initial am avut contract pe o luna de zile, pe urma mi s-a facut contrat pe perioada ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de somaj? flatron flatron daca mi s-a desfacut contractul cu art 61 litera d beneficiez de somaj sau nu? fostul patron spune ca nu. (vezi toată discuția)