Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto

In 2008 am cumparat o masina si am platit taxa de mediu, masina am vandut-o in 2015. Mai pot recupera taxa de la ea fara sa mai am copii de la talon sau cartea masinii? Si daca da, cum se procedeaza?
AndresMarius, utilizator
Buna ziua,

Puteti obtine o copie de pe actele masinii depunand o cerere la DITL.

Puteti sa mergeti la ANAF si sa inregistrati o cerere privind restituirea taxei. Se completeaza un formular si se depun anumite inscrisuri conform formularului.

O zi buna!
Depui cererea fara sa ai documentele, vei primi o decizie de respingere pe care o ataci in instanta si soliciti restituirea sumei.
Puteti solicita de la DITL copii de pe actele pe care nu le mai detineti.
La DITL in cel mai bun caz se afla o copie a cartii de identitate a vehicului, dar nu si certificatul de inmatriculare. Singura optiune ramane instanta de judecata.