Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Datorii fiscale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Datorii fiscale

In 2015, dupa un calcul facut de mine,datorez la fisc maxim 20 de lei deoarece am retras de pe un site cu jocuri de noroc suma de 1300 lei iar datoria este de 1%( am zis 20 de lei ca sa fie na) Idee e ca nu stiu cand s-a aprobat legea aia cu, "creantele fiscale mai mici de 40 de lei se prescriu" ca sa stiu si Eu daca m-a incadrez in ea.
Potrivit art. 266 din Codul de procedură fiscală şi a Ordinului ANAF nr. 3497/2015, creanţele fiscale restante administrate de organul fiscal central, aflate în sold la data de 31 decembrie a anului precedent, mai mici de 40 de lei, se scad din evidenţele fiscale în primele şapte zile ale anului în curs.