avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1134 soluții astăzi

Creștem împreună! Datorită vouă, comunitatea avocatnet.ro a înregistrat 12,8 milioane de vizite în primele 7 luni din 2025.

Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou 2010
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou 2010

Stiu ca este mult prea devreme sa vorbim despre modul in care se va desfasura examenul de primire in profesia de avocat 2010 ( Examenul de admitere in Barou), insa fiind adepta proverbului romanesc " Nu lasa pe maine ceea ce poti face azi" va propun sa ne adunam fortele si cunostintele acumulate in cadrul facultatii si sa ne apucam temeinic de invatat .
Deoarece sunt anumite subiecte controversate in tematica examenului de anul acesta, as vrea sa va propun dezbateri pe tema acestora.
Eu pornesc de la tematica examenului din anul 2009. Intrebarea mea este daca trebuie sa ma ghidez in pregatirea subiectelor dupa Noul Cod Penal si Noul Cod Civil sau pot merge pe vechile coduri ?

VULVOI PATRICE a scris:

am si eu o intrebare- la penal general avem si liberarea conditionata in tematica nu este trcuta voi o invatati ?

Eu,da.;)
mani_hodea a scris:

am si eu o intrebare, de unde v-ati luat adeverinte de la psihiatru?ce spital,cum ati procedat, v-a trebuit trimitere?ma refer la cei care s-au inscris la baroul Bucuresti, sau cei din Pitesti,multumesc anticipat!

o poti lua de la Ambulatoriul oricarui spital care are si sectie de psihiatrie( eu am luat-o de la Universitar, iti pun stampila medicul psih, medicul medicina muncii si directorul, dar merge repede), sau de la clinici, cabinete private.
@adrin. Daca imi poti raspunde si mie.... Obtinerea adverintei a presupus sustinerea vreunui test sau ceva? :)
Executron a scris:

@adrin. Daca imi poti raspunde si mie.... Obtinerea adverintei a presupus sustinerea vreunui test sau ceva? :)


Da, testul consta un urmatoarele probe:
-achitarea unei taxe de 20-40 ron
-prezentarea C.I si sa spunem la ce ne serveste adeverinta k sa stie ce scrie pe ea.
evaluare psihiatrica:))...birocratie...tipic romanesc!
buna descrierea lui ilie.florin
as detalia putin: un slalom rapid receptie, apoi la asistenta psihiatrului care atrage atentia ca nu vrei o adeverinta ci un certificat si ca ocupatia ta e ce scrie pe diploma si nu alta (avea aerul ala ...uite-i si pe astia cu studii superioare, nu stiu sa completeze un certificat, caci,da, in parte l-am completat eu)- apoi, psihiatrul te evalueaza intrebadu-te daca e un examen vast, ii zic ca da, abia pe urma imi pune stampila(nu recomand alt raspuns), urmeaza medicul medicina muncii - o formalitate, dupa care la stanga apoi prima la dreapta, ultima usa pe stanga, la asistenta sefa pt stampila directorului...care, desigur, nu este. Se revine pe la unu si se semneaza de primire. Asistenta mananca biscuiti dar iti ureaza sa ai o zi buna. Sperand ca asa va fi, se alearga la barou. Nu mai e program....

Alte discuții în legătură

Examen barou februarie Alexandru Focia Alexandru Focia Care este forma subiectelor date la urm examen? In metodologie nu scrie decat ca sunt subiecte grila. Cate variate, cate raspunsuri sunt corect? Unde ar trebui ... (vezi toată discuția)
Admiterea in barou mihaelamiki99 mihaelamiki99 buna ziua ..poate cineva sa ma ajute si pe mine cu mai multe detalii despre admiterea in barou??m-am intors curand din strainatate si nu stiu nimic despre ... (vezi toată discuția)
o regaminte stoja_kiss stoja_kiss Buna ziua m-ar interesa si pe mine sa intru in barou anul acesta 2011 am inteles ca examenul de admitere barou pentru avocatii stagiari este in noiembrie ... (vezi toată discuția)