Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Achizitie apartament / casa pe numele a doi proprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Achizitie apartament / casa pe numele a doi proprietari

Buna ziua,

Impreuna cu prietenul meu, dorim achizitionarea unei locuinte. Nu suntem casatoriti si nici nu ne vom casatori in viitorul apropiat.
Amandoi vom contribui la plata ratelor, avansului, mobilare locuinta ,s.a.m.d

Cum putem figura amandoi ca proprietari ai imobiliului achizitionat, in contextul in care vom contracta un credit bancar?

Imi doresc ca lucrurile sa fie corecte pentru amandoi si nici nu dorim sa ne casatorim rapid, doar pentru a obtine mai usor creditul.

Exista vreo conventie notariala de incheiat care sa confirme existenta a doi proprietari? Sau care sa confirme ca cele 2 persoane au o relatie de concubinaj si au participat in egala masura la achizitia imobilului.

La banca ni s-a spus concret ca nu se poate, dar imi vine greu de crezut ca nu exista o portita /alternativa pentru aceasta situatie.

Orice varianta este apreciata.

Va multumesc!
Eu am luat prima casa impreuna cu prietena mea, suntem prorietari 1/2 fiecare. La anu strange bani si ne casatorim. :-) . Am dat declaratie la notar si s-a rezolvat.
ccristi3000, utilizator