Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... semnarea de act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

semnarea de act aditional

Buna ziua,
sunt salariat intr-o firma multinationala. mi s-a propus o formare pentru a avansa pe un alt post, formare care costa 5500€. pentru aceasta sunt obligat sa semnez un act aditional la contract prin care ma angajez sa nu plec din firma pe o perioada de trei ani de la terminarea formarii. mentionez ca formarea are loc dupa orele de lucru, de la 16.00 la 19.00, 4 zile din 5, timp de sase luni.
este valabil acest act aditional (nu-mi vor fi platite ore suplimentare)
multumesc
buna ziua,
da, formarea se face in scopul unei avansari (cred ca nu o fac pentru amuzament, dar cred ca e si o maniera de a obliga oamenii buni sa nu plece din firma).
si da, mi s-ar parea normal sa semnez daca ar insemna sa particip la formare in timpul programului.
am citit codul muncii si nu mi s-a parut foarte clar, de aceea am pus intrebare pe forum.
si multumesc tututor celor care au raspuns
Unora li s-ar parea normal ca in timpul programului sa se tina cursuri de perfectionare/instructaj pentru functia existenta nu insa si pentru un post superior.
La absolvire veti obtine o atestare valabila si la alta firma sau este ceva intern?
Si daca sunteti unul ditre cei "alesi", (om bun) n-ar trebui sa va deranjeze ca veti avea asigurat serviciul pentru inca 3 ani (si pe un salariu mai mare;) )
nu ma deranjeaza ca am serviciul asigurat pe 3 ani, singura neplacere e ca nu e un salariu mare, si ei sunt constienti. nu conteaza aspectul asta.
vroiam sa stiu doar daca actul e valabil sau nu...