Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie certificat de incadrare handicap
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie certificat de incadrare handicap

Bună ziua, soția mea a avut de aproximativ 10 ani de zile certificat handicap grad accentuat cu revizuire la 12 luni, în acest an după comisie a primit certificat de handicap grad mediu. Am vrut sa depunem contestatie dar ni s-a spus ca trebuie depusă contestația la tribunal și nu au vrut sa ne spună nici ce acte sunt necesare pentru ca ei nu se mai ocupa de contestatii, doamna de la registratura de la tribunal nu a vrut sa ne spuna ce acte sunt necesare pentru contestatie pentru ca nu are voie se ofere consultanta juridica și ca trebuie sa caut pe internet sau sa îmi iau un avocat. Va rog frumos dacă se poate sa îmi spuneți care cunt actele necesare pentru contestatie și care sunt etapele. Va mulțumesc.
Mergeti la INML "Mina Minovici": Soseaua Vitan-Barzesti nr.9
sector 4 si cereti o noua expertiza medico-legala, in cadrul unei comisii de expertiza, astfel:
- expertiza medico-legala pentru evaluarea infirmitatii sau a incapacitatii de munca determinate de afectiuni pe care le are sotia dumneavoastra.
Trebuie sa deschideti si actiune in tribunal ca nu sunteti multumiti de rezolutia comisiei de expertiza si contestati incadrearea:
- cerere, decizia comisiei de expertiza si documentele care dovedesc problemele medicale pe care le are sotia dumneavoastra si rezolutia comisiei de expertiza de la IML .
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Dar eu sunt din Sibiu, nu sunt din București. Toate actele pe care le avea soția mea sunt la dosarul de la comisie, trebuie sa îmi fac alt dosar sau trebuie sa merg sa le cer dosarul pentru contestatie?
Mihai Luca, utilizator
Comisia Superioară de expertiză a persoanelor cu handicap s-a desființat, și drept urmare va trebui să vă adresați instanței de contencios administrativ, care este TRIBUNALUL din fiecare județ.
`
Conform ultimei modificări făcute de OUG 51/2017, certificatele emise pot fi contestate la Instanța de Contencios Administrativ, în termen de 30 de zile.
`
Aveți grijă să nu confundați Tribunalul cu Judecătoria.
Tribunalul este Instanța competentă pentru Contencios Administrativ.
`
Acte:
- cererea de chemare în judecată, prin care contestați certificatul de handicap în 2 exemplare.
Va trebui să motivați în fapt motivul contestației, SĂ INVOCAȚI ACTELE MEDICALE DEPUSE DEJA LA DOSAR.
- certificatul de handicap 2 exemplare copii xerox, pe care scrieți: «conform cu originalul», și apoi semnați.
- copie după buletinul de identitate 1 exemplar.
`
Dacă va mai fi necesar ceva, vă pune în vedere instanța, prin procedura de revizuire.
Nu trebuie să plătiți taxă de timbru.
`
Aveți grijă să nu ieșiți din termenul de 30 de zile.
Dapix, utilizator
Samoila Georgeta P.F.A. a scris:

Mergeti la INML "Mina Minovici": Soseaua Vitan-Barzesti nr.9
sector 4 si cereti o noua expertiza medico-legala, in cadrul unei comisii de expertiza, astfel:
- expertiza medico-legala pentru evaluarea infirmitatii sau a incapacitatii de munca determinate de afectiuni pe care le are sotia dumneavoastra.
Trebuie sa deschideti si actiune in tribunal ca nu sunteti multumiti de rezolutia comisiei de expertiza si contestati incadrearea:
- cerere, decizia comisiei de expertiza si documentele care dovedesc problemele medicale pe care le are sotia dumneavoastra si rezolutia comisiei de expertiza de la IML .

Este TOTAL eronat sfatul dvs.
Ce să caute la IML`?!
Nu are nici o legătură IML-ul cu Comisia de Expertiză a persoanelor cu Handicap, cel puțin în faza asta de contestare în termenul scurt de 30 de zile.
Documentele medicale le are deja depuse la dosarul de la DGASPC.
Da, aveti perfecta dreptate, iertati-ma pentru raspunsul eronat, am uitat de OUG 51/2017.
Va multumesc !