Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Timpul de lucru și timpul de odihnă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Timpul de lucru și timpul de odihnă

Buna ziua. as dori sa stiu care este timpul de odihna dupa cele 8 ore respectiv 12 ore lucrate. Multumesc !! Si daca ma puteti ajuta cate zile de concediu are o asistenta la oncologie cu o vechime de 25 ani lucrati in sanatate. Multumesc.
Eu va dau exemplul meu. La fiecare intrare in tura de 12 ore eu trebuie sa ma loghez pe net cu un ID si o parola, Acest lucru trebuie sa-l facem cu cel putin 15 minute inainte de ora 7 dimineata respectiv 19 seara. Mai am 12 ore de repaus intre schimburi? Multumesc .
Timpul deplsarii spre si de la locul de muncă intre in durata repausului, chiar daca legea prevede o durata a repausului zilnic/săptămânal.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc !