Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Procedura CDP (cercetare disciplinara prealabila)
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Procedura CDP (cercetare disciplinara prealabila)

Procedura cercetarii disciplinare prealabile s-a derulat pana la...cercetarea disciplinara propiu-zisa.
"Invinuitul " poate ca la cercetarea faptei in fond sa fie insotit de un avocat ???
Acuzatiile verbale care au fost facute ma face sa cred ca am nevoie de un avocat .
...si un profesor-un cetatean -are dreptul la respectarea imaginii, demnitatii...
Cu respect astept un raspuns si anticipat
Multumesc Mihaela V-P
Art.251 alin.4 C.mun. : In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere persoanei imputernicite sa realizeze cercetarea toate probele si motivatiile pe care le considera necesare, precum si dreptul sa fie asistat, la cererea sa, de catre un avocat sau de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este.