Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Exista vreo posibilitate pentru a parasi tara?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Exista vreo posibilitate pentru a parasi tara?

In baza art. 67 alin. 1 Cp cu referire la art. 68 alin. 1 Cp aplica inculpatului pedeapsa complementara a interzicerii exercitarii drepturilor prev. la art. 66 alin. 1 lit. a , b si j (dreptul de a parasi teritoriul Romaniei ) Cp, pe o durata de 3 (trei) an, incepand cu data ramanerii definitive a prezentei hotarari. În conformitate cu art. 404 alin. 5 C.p.p si in baza art.65 alin. 1 si 3 Cp aplica aceluiasi inculpat pedeapsa accesorie a interzicerii exercitarii drepturilor prev. la art. 66 alin. 1 lit. a,b si j (dreptul de a parasi teritoriul Romaniei )Cp, incepand cu data ramanerii definitive a prezentei hotarari si pana la executarea sau considerarea ca executata a pedepsei aplicate.

Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns, orice petec de lumina in vederea solutionarii problemei mele este bine-venit. Tin sa precizez ca aceasta disperare* de a putea parasi tara este necesara in vederea job-ului. Ma gandesc ca tot ce trebuie este sa vorbesc cu un avocat

O zi buna!