avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general finalitate leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

finalitate leasing

Un mijloc fix a fost amortizat integral pe perioada leasing-ului .La data finalizarii leasing-ului valoarea din contabilitate este 0.In aceste conditii cum se va evidentia mijlocul fix(autoturism) in continuarea ? Am proces verbal predare-primire de la firma de leasing si talonul pe firma.
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 20:14, 6 Octombrie 2009
simomagda a scris:

Un mijloc fix a fost amortizat integral pe perioada leasing-ului .La data finalizarii leasing-ului valoarea din contabilitate este 0.In aceste conditii cum se va evidentia mijlocul fix(autoturism) in continuarea ? Am proces verbal predare-primire de la firma de leasing si talonul pe firma.


N-am inteles intrebarea.Este leasing financiar?
El este evidentiat in contabilitate in contu 2133 in momentul in care s-a inregistrat contractul.Nu stiu ce legatura are cu amortizarea...?
Va referiti, probabil, la faptul ca valoarea mijlocului fix, in speta, autoturismul, este egala cu valoarea amortizarii acestuia.
Daca ati calculat corect amortizarea, desi contractul de leasing este in genere pe 3 ani, iar un autoturism se amortizeaza in minim 4 ani, va trebui sa-i faceti o expertiza tehnica, se face reevaluarea acestuia si ii mariti valoarea.
In cazul in care, rezulta ca nu se mai poate circula cu acesta, se caseaza si se preda la fier vechi.
Ultima modificare: Marți, 6 Octombrie 2009
Cornelia Tulpan, Contabil
Sau pur si simplu il lasati in ct 213 si 2813 pt ca niciunde nu se spune ca un MF trebuie casat la data amortizarii integrale. La inventariere se trece pe liste pt ca rezultatul inventarierii nu se stabileste la valoarea ramasa de amortizat, ci la valoarea de intrare.
Talonul si pv de predare primire nu sunt documente justificative pt a inreg in contab cava in plus.
Puteti face reevaluare, dar nu are nici o relevanta, va cresteti val de inregistrare in contab a MF. Trecerea pe ch de amortizare a reeval este nedeductibila fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casare masina avariata peliza peliza Buna ziua! Care sunt pasii si documentele necesare scoaterii din uz (casarii) unui autoturism neamortizat integral, dar avariat in proportie de 70%, fara ... (vezi toată discuția)
Leasing operational ioanaep ioanaep Buna ziua, In cazul in care s-a cumparat o masina prin leasing operational care este valoarea care se va amortiza in contabilitatea cumparatorului? In ... (vezi toată discuția)
Reevaluari cladiri si instalatii amortizate integral mari.a mari.a Am facut o reevaluare la cladiri si instalatii, majoritatea dintre ele erau deja amortizate integral. Spuneti-mi va rog pe ce durata le voi amortiza noua ... (vezi toată discuția)