Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general finalitate leasing
Discuție deschisă în Contabilitate în general

finalitate leasing

Un mijloc fix a fost amortizat integral pe perioada leasing-ului .La data finalizarii leasing-ului valoarea din contabilitate este 0.In aceste conditii cum se va evidentia mijlocul fix(autoturism) in continuarea ? Am proces verbal predare-primire de la firma de leasing si talonul pe firma.
simomagda a scris:

Un mijloc fix a fost amortizat integral pe perioada leasing-ului .La data finalizarii leasing-ului valoarea din contabilitate este 0.In aceste conditii cum se va evidentia mijlocul fix(autoturism) in continuarea ? Am proces verbal predare-primire de la firma de leasing si talonul pe firma.

N-am inteles intrebarea.Este leasing financiar?
El este evidentiat in contabilitate in contu 2133 in momentul in care s-a inregistrat contractul.Nu stiu ce legatura are cu amortizarea...?
Va referiti, probabil, la faptul ca valoarea mijlocului fix, in speta, autoturismul, este egala cu valoarea amortizarii acestuia.
Daca ati calculat corect amortizarea, desi contractul de leasing este in genere pe 3 ani, iar un autoturism se amortizeaza in minim 4 ani, va trebui sa-i faceti o expertiza tehnica, se face reevaluarea acestuia si ii mariti valoarea.
In cazul in care, rezulta ca nu se mai poate circula cu acesta, se caseaza si se preda la fier vechi.
Cornelia Tulpan, Contabil
Sau pur si simplu il lasati in ct 213 si 2813 pt ca niciunde nu se spune ca un MF trebuie casat la data amortizarii integrale. La inventariere se trece pe liste pt ca rezultatul inventarierii nu se stabileste la valoarea ramasa de amortizat, ci la valoarea de intrare.
Talonul si pv de predare primire nu sunt documente justificative pt a inreg in contab cava in plus.
Puteti face reevaluare, dar nu are nici o relevanta, va cresteti val de inregistrare in contab a MF. Trecerea pe ch de amortizare a reeval este nedeductibila fiscal.