avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Taxa reziliere contract vodafone
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Taxa reziliere contract vodafone

Bună ziua,
Am avut un contract la Vodafone încheiat pe 6 luni(menționez ca nu am luat telefon la acest abonament) . În a 5 a luna am portat abonamentul in orange dar am plătit către Vodafone și a 6 a luna in avans.
Ieri am primit un sms (după 7-8 luni de când am făcut portarea) care suna cam asa : "Vodafone a împuternicit coface pt recuperarea restantei de 533 lei..". Am sunat sa vad despre ce este vorba și mi se spune ca trebuie sa plătesc taxa de reziliere + penalități pt întârziere.
Și dc ma anunta după atâta timp? Nici măcar nu am primit sms ul pe numarul meu de telefon. Sms ul a fost trimis pe nr unei rude..
Mi se pare un abuz!
Ce ma sfătuiți sa fac?
Aștept îndrumările dumneavoastră
Va multumesc frumos!
Ultima modificare: Miercuri, 11 Octombrie 2017
Baronelu123, utilizator
Cel mai recent răspuns: AlinaRadu123 , utilizator 17:58, 10 Septembrie 2018
Buna ziua,
Daca va transmit IN SCRIS vreo notificare despre acea taxa de reziliere va trebui sa va adresati instantei pentru constatarea nelegalitatii.
Daca incearca COFACE acea executare va trebui, tot asa, sa va adresati instantei.
Temeiul de drept al cererii este Legea nr. 193/2000.
Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Daca va transmit IN SCRIS vreo notificare despre acea taxa de reziliere va trebui sa va adresati instantei pentru constatarea nelegalitatii.
Daca incearca COFACE acea executare va trebui, tot asa, sa va adresati instantei.
Temeiul de drept al cererii este Legea nr. 193/2000.

Sa înțeleg ca acea taxa nu este legala?
Întreb asta deoarece în contractul Vodafone scria despre o taxa de reziliere
Adevărul este ca m au cam speriat cei de la COFACE. Nu am primit nimic în scris deocamdată. Mi s a spus ca acea restanta se va majora dacă nu plătesc pana pe 15.octombrie.

Ultima modificare: Miercuri, 11 Octombrie 2017
Baronelu123, utilizator
Care este situația acestei taxe la ora actuala? Vad pe net mesaje precum "Taxa este abuziva" si totusi azi am primit de la Vodafone înștiințarea ca in factura viitoare voi fi taxată 83.33 Euro "despagubire" daca reziliez. Am făcut plângere la ANPC dar nu stiu ce așteptări sa am. Mama mea nu vrea "sa ne poarte pe drumuri" ăștia de la Vodafone si mai bine plăteste un abonament făcut pe minciuni, aiurind si prostind un pensionar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere abonament - suspendarea abonamentului chiar daca facturile au fost achitate in termen mm_adina mm_adina Buna seara, Va rog sa ma ajutati. In 2011 mi-am portat nr de telefon de la Vodafone la Orange. In Aprilie 2013 am semnat un act aditional prin care am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am detinut o cartela telekom prepayd si eram in perioada ... rmarius18 rmarius18 Bună ziua, Am deținut o cartelă Telekom Prepaid și eram în perioada de grație (ultima dată încărcată în ianuarie 2023). În urmă cu 2 ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract orange ionutadriandragut ionutadriandragut pot sa reziliez contractul la orange? cei de la orange mi-au facut oferta prin telefon pentru un abonament orange me 5 si mi-sa oferit 500 de minute nationale ... (vezi toată discuția)