Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... agravare clauza de penalitati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

agravare clauza de penalitati

Daca am un contract de prestari servicii care prevede deja penalitati pentru nelivrare la termen in cuantum de 0,1 % precum si posibiltatea de a repara produsele necorespunzatoare calitativ,avand in vedere ca lucram pe comanda si urmeaza una f. importanta putem prevedea intr-o anexa/act aditional la contract ca:" prin derogare de la prevederile x din contract in cazul nelivrarii la termen a comenzii Z precum si in cazul livrarii bunurilor cu deficiente calitative se va aplica prestatorului o penalitate de 1000 euro /zi de intarziere sau 10 euro/bun livrat necorespunzator"
Sau ar fi mai practic in cazul produselor necorespunzatoare sa nu platim produsele respective...si in caz de instanta sa invocam exceptia de neexecutare? asta versus ipoteza ca facturam penalitati si nu sunt platite
Varianta a doua este mai viabila