Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... lipsa certificat fiscal autoturism
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

lipsa certificat fiscal autoturism

buna ziua
in cazul in care vanzatorul unui autoturism nu poate da certificat fiscal (are amenzi neachitate) desi a vandut masina in 2015 si a promis ca va oferi certificat fiscal curat, ce se poate face?

Multumesc
Daca vanzatorul ,la intocmirea documentelor de tranzactionare bun mobil nu prezinta certificat fiscal,atunci,nu se poate incheia documentul
Daca vanzatorul nu v-a prezentat certificatul fiscal,initial notificati-l oficial cu obligatia depunerii tuturor documentelor necesare tranzactionarii bunului mobil-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Multumesc. Aceasta etapa necontecioasa a fost efectuată (notificare prin executor judecătoresc sa înmaneze certificatul fiscal curat in termen de 30 zile) dar fără niciun rezultat. Intrebarea era ce acțiune se poate promova, pe ce temei legal? ( obligatia de a face? ) si eventual o plângere penală pentru înșelăciune?