Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare credit CHF
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare credit CHF

Buna seara! In 2008 am contractat un credit de nevoi personale in franci elvetieni la Piraeus Bank, pentru o perioada de 60 luni. Dupa aproximativ 6 luni, leul s-a depreciat foarte mult fata de chf, ajungand sa platesc o valoare dubla a ratei. Pe langa aceasta, dobanda variabila s-a modificat fara a fi instiintata. Am incercat printr-o simpla discutie cu un reprezentant al bancii sa obtin o rezolvare dar nu am ajuns la niciun acord. Intr-un final am reusit sa achit tot, luna de luna, fara a ramane cu rate restante.
Intrebarea mea este: pot recupera banii platiti abuziv timp de 5 ani?
Multumesc anticipat!
Daca obtineti o hotarire judecatoreasca in acest sens, puteti recupera. Dar sansele sint reduse sau nule. Contractul e legea partilor. Daca va raspundea un avocat, sigur va dadea sanse mai mari!