Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... definitivare pe baza vechimii
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

definitivare pe baza vechimii

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Cati ani de vechime in profesie sunt necesari pentru a ma inscrie in UCCJ ca si consilier juridic DEFINITIV? Cunosc Legea 514/2003, dar am gasit in alte acte ca in profesia noastra nu sunt necesari 5 ani, ci doar doi. Problema este ca nu mai stiu exact in ce acte normative am gasit aceasta precizare? #-o Multumesc.
La debutul exercitarii profesiei, consilierul juridic efectueaza, in mod obligatoriu, un stagiu de pregatire profesionala, perioada in care are calitatea de consilier juridic stagiar.
Aceasta perioada este de 2 ani.
Dupa efectuarea stagiului consilierul juridic stagiar va sustine examenul de definitivare.
Multumesc frumos; raspunsul mi-a fost de un real folos.=D>