Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cabinet medicina de familie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cabinet medicina de familie

Buna ziua!

In cazul unei comune, unde medicul de familie se pensioneaza si nu reuseste sa vinda praxisul (spatiul apartine primariei), care e procedura legala pentru un medic nou venit de a infiinta cabinet in aceeasi spatiu? Legea prevede ca postul trebuie scos la concurs?

Va mltumesc
Hotararea Guvernului nr.1714/2008

3. Medicii de familie nou-veniţi într-o localitate
ART. 30
(1) Medicul de familie nou-venit într-o localitate beneficiază lunar, în baza unei
convenţii de furnizare de servicii medicale, similară contractului de furnizare de
servicii medicale, încheiată între reprezentantul legal al cabinetului medical şi casa de
asigurări de sănătate, pentru o perioadă de maximum 3 luni, perioadă considerată
necesară pentru întocmirea listelor cu asiguraţii şi persoanele beneficiare ale
pachetului minimal de servicii medicale înscrise, de un venit care este format din:
a) o sumă echivalentă cu media dintre salariul maxim şi cel minim prevăzute în
sistemul sanitar bugetar pentru gradul profesional obţinut, la care se aplică ajustările
prevăzute în norme;
b) o sumă necesară pentru cheltuielile de administrare şi funcţionare a cabinetului
medical, inclusiv pentru cheltuieli de personal aferente personalului angajat,
cheltuieli cu medicamentele şi materialele sanitare pentru trusa de urgenţă, egală cu
venitul medicului respectiv, stabilită potrivit lit. a), înmulţit cu 1,5.
(2) Dacă la sfârşitul celor 3 luni medicul de familie nou-venit nu a înscris numărul
minim de asiguraţi şi persoane beneficiare ale pachetului minimal de servicii
medicale stabilit conform art. 22 alin. (3) şi (4), casa de asigurări de sănătate încheie
contract de furnizare de servicii medicale cu acesta pentru lista pe care şi-a constituito
până la data încheierii contractului, cu obligaţia din partea medicului de familie
nou-venit ca în termen de maximum 3 luni de la data încheierii contractului să înscrie
numărul minim de asiguraţi şi persoane beneficiare ale pachetului minimal de servicii
medicale stabilit conform art. 22 alin. (3) şi (4). În caz contrar, contractul încheiat
între medicul de familie nou-venit şi casa de asigurări de sănătate va înceta la
expirarea celor 3 luni.
ART. 31
Furnizorul care preia un praxis de medicină de familie existent, în condiţiile legii,
preia drepturile şi obligaţiile contractuale în aceleaşi condiţii ca şi deţinătorul anterior de praxis, la data preluării acestuia.

Pentru mai multe lamuriri puteti consulta prevederile Ordinului MS/CNAS nr.416/428/2009 privin normele de aplicare a contractului cadru pe 2009, Anexa 3 care reglemanteaza contractele si conventiile medicilor de familie.